Dodaj publikację
Autor
Michał Kędzierski
Data publikacji
2017-03-01
Średnia ocena
0,00
Pobrań
43

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz do zajęć technicznych z wykorzystaniem elementów elektronicznych - diod LED oraz rezystorów, dla klasy VI szkoły podstawowej.
 Pobierz (doc, 125,5 KB)

Podgląd treści


Kędzierski Michał
zajęcia techniczne

Temat lekcji: Montaż obwodów elektronicznych – dioda LED

Treści z podstawy programowej:

2. Opracowywanie koncepcji rozwiązań problemów technicznych. Uczeń:
3) konstruuje modele urządzeń technicznych, posługując się gotowymi zestawami do montażu elektronicznego i mechanicznego.

Cele lekcji:

- kształcenie umiejętności montażu obwodów elektronicznych,
- poznanie zasad podłączania diody LED pod napięcie (autorskie rozwinięcie przez nauczyciela treści podstawy programowej),
- kształcenie umiejętności współpracy uczniów w parach,

Cele sformułowane w języku ucznia:

Na lekcji:
- utrwalisz umiejętność montażu obwodów elektronicznych,
- nauczysz się w jaki sposób podłączyć diodę LED pod napięcie,
- będziesz potrafił dobrać odpowiedni rezystor (opornik) do diody LED,

Metody pracy:
- praktyczna (praca z kartą pracy),
- pokaz, eksperyment,

Formy pracy:
- praca w parach,

Środki dydaktyczne:
- karty pracy z zestawem ćwiczeń,
- zestaw do montażu elektronicznego (dioda led czerwona – 1.2V, dioda LED biała lub RGB – 3V, oporniki: 75Ω, 150Ω, 165Ω, 660Ω, płytka uniwersalna, przewody stykowe).
- karta samooceny umiejętności ucznia

Klasa: VI
Czas trwania lekcji: 45 min

PRZEBIEG ZAJĘĆ

|lp. |Czynności nauczyciela |Czynności ucznia |uwagi |
|1. |Czynności organizacyjne: | | |
| |sprawdzenie obecności | |ok. 3min. |
| |uzupełnienie dziennika | | |
|2. |Wprowadzenie: | |ok. 12min. |
| |podanie przez nauczyciela ogólnych celów lekcji (ćwiczenie | | |
| |montażu obwodów elektronicznych) | | |
| |pokaz podłączenia żarówki i diody LED pod napięcie (1,5V, | | |
| |3V, 4,5V) | | |
| |Żarówka (1,5V) świeci słabo, po podłączeniu 3V mocniej, | | |
| |przy 3V – bardzo jasno. | | |
| |Dioda LED przy podłączeniu 1,5V świeci b. słabo, przy 3V b.| | |
| |mocno (parzy), przy 4,5V ulega uszkodzeniu. |uczniowie obserwują pokaz | |
| |Nauczyciel zwraca się do uczniów aby krótko podsumowali | | |
| |wyniki eksperymentu. | | |
| | | | |
| |Następnie nauczyciel zwraca się do uczniów z pytaniem co | | |
| |zrobić aby dioda LED w odróżnieniu od żarówki mogła świecić| | |
| |pełną mocą bez uszkodzenia. | | |
| | |uczniowie analizują wyniki eksperymentu, odpowiadają na | |
| |Nauczyciel wyjaśnia, że dioda LED aby pracowała poprawnie, |pytania nauczyciela. | |
| |musi mieć odpowiednio dobrane napięcie i natężenie prądu, | | |
| |który przez nią przepływa. Do tego celu służy rezystor | | |
| |(opornik), który uczniowie zdążyli już poznać na |uczniowie próbują udzielić odpowiedzi (na tym etapie | |
| |poprzednich zajęciach. |zakładamy, iż żadna nie będzie prawidłowa) | |
| | | | |
| |Nauczyciel podaje szczegółowe cele lekcji – w języku | | |
| |ucznia. Zapisuje na tablicy temat zajęć. | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | | | |
| | |- uczniowie notują temat zajęć | |
|3. |Część zasadnicza: | | |
| | | | |
| |Nauczyciel wyjaśnia zasady pracy na lekcji – uczniowie będą|Uczniowie pobierają instrukcje oraz zestawy elektroniczne do| |
| |pracować w parach wg. instrukcji. |montażu. Zajmują miejsca przy komputerach. |ok. 25min. |
| |Nauczyciel losuje uczniów w pary, i przydziela do | | |
| |komputerów. | | |
| | | | |
| | | | |
| |Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów, pomaga w razie |Uczniowie pracują zgodnie z instrukcją. Odpowiadają na | |
| |trudności. Zadaje pytania pomocnicze, udziela wyjaśnień w |pytania nauczyciela. | |
| |razie potrzeby. | | |
|4. |Podsumowanie ...