Dodaj publikację
Autor
Klaudia Świderska
Data publikacji
2017-03-07
Średnia ocena
0,00
Pobrań
88

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć świetlicowych związany z tematyka świąteczną.
 Pobierz (docx, 227,4 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć pt. „Magia świąt Bożego Narodzenia”

Cele główne: 

utrwalenie wiadomości na temat zwyczajów i tradycji związanych ze

świętami Bożego Narodzenia

Cele operacyjne – dziecko: 

zna zwyczaje i tradycje związane ze świętami Bożego Narodzenia,

potrafi swobodnie wypowiedzieć się na określony temat,

uważnie, ze zrozumieniem słucha czytanego przez nauczyciela opowiadania,

udziela odpowiedzi na pytania dotyczące treści wysłuchanego utworu,

reaguje na sygnał słuchowy,

współpracuje i współdziała w grupie podczas wykonywania zadań

Metody pracy: 

oglądowa

słowna

czynna

Formy pracy: 

indywidualna

grupowa

zespołowa

Pomoce dydaktyczne: krzesła, zagadka, dzwoneczek, pudełko ze skarbami: gwiazda, bombka, prezent, płyta z kolędami, opłatek, piernik, treść opowiadania „Bajka o Mikołaju” własnego autorstwa, cztery choinki, cztery koperty z bombkami, na których napisane są tradycje związane z różnymi świętami obchodzonymi w Polsce, cztery kleje, kartki z wyrazami: prawda, fałsz

Przebieg zajęć:

1. Odczytanie przez nauczyciela zagadki przybliżającej dzieciom temat zajęć.

„Takie święto jest raz w roku,

Łza się wtedy kręci w oku,

Gdy choinka się zieleni

I tysiącem świateł mieni.”

(Boże Narodzenie)

2. „Zabawa w skojarzenia”

Dzieci przekazują sobie po cichutku dzwoneczek, podając przy tym wyrazy, które kojarzą im się ze świętami Bożego Narodzenia np.: Mikołaj, prezenty, choinka.

3. „Zaczarowane pudełko”

Dzieci siedzą w kole. Prowadząca pokazuje „zaczarowane pudełko”, w którym ukryte są świąteczne skarby. Mówi, że lubi zaglądać do tego pudełka, bo skarby w nim ukryte przypominają jej o najpiękniejszych w roku świętach – Świętach Bożego Narodzenia. Pyta dzieci, czy chcą zobaczyć co w nim jest? Dzieci wyjmują po kolei „skarby”, nazywają je i określają, z którym momentem świąt są związane (gwiazda, bombka, prezent, płyta z kolędami, opłatek, piernik). 

4. Opowieść ruchowa „Bajka o Świętym Mikołaju”

Nauczyciel dzieli dzieci na cztery grupy: aniołki, renifery, krasnale, Mikołaje, a następnie czyta opowieść o Świętym Mikołaju (załącznik 1). Podczas, gdy w tekście padnie słowo przypisane do danej grupy, te dzieci wstają i zamieniają się miejscami.

5. Udzielanie odpowiedzi na pytania związane z treścią opowiadani.

- Gdzie znajduje się domek Świętego Mikołaja?

- Kto mieszka w chatce Świętego Mikołaja?

- W jaki sposób krasnale pomagają Świętemu Mikołajowi?

- W jaki sposób aniołki pomagają Świętemu Mikołajowi?

- Czym podróżuje Święty Mikołaj?

6. „Tradycje i zwyczaje Bożonarodzeniowe”

Praca w grupach przy stoliku (podział grup taki sam jak powyżej). Na stolikach umieszczone są choinki oraz koperty z bombkami, na których napisane są tradycje i zwyczaje związane z różnymi świętami obchodzonymi w Polsce (załącznik 2). Zadaniem dzieci jest przyklejenie na choinkę tylko tych bombek, które opisują tradycje nawiązujące do świąt Bożego Narodzenia, a następnie odczytanie ich ...