Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt lekcji chemii w klasie I gimnazjum
Hasło programowe: Świat substancji
Temat lekcji: Zjawisko fizyczne a reakcja chemiczna.
Cele lekcji:
- Uczeń potrafi zdefiniować reakcję chemiczną, zjawisko fizyczne.
- Uczeń potrafi zdefiniować substraty i produkty.
- Uczeń potrafi wymienić co najmniej trzy objawy reakcji chemicznej.
- Uczeń potrafi wymienić przykłady zjawisk fizycznych i reakcji chemicznych.
- Uczeń potrafi wyjaśnić na dowolnym przykładzie różnicę miedzy reakcją chemiczną a zjawiskiem fizycznym.
- Uczeń potrafi napisać schematyczny przebieg reakcji chemicznej.
Metody: doświadczenie, obserwacja, praca z podręcznikiem, pogadanka
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Typ lekcji: lekcja wprowadzająca nowe treści
Środki dydaktyczne: produkty potrzebne do przygotowania ciasta, ciasto, zapałki, cukier, palnik, probówka, łapa drewniana, karteczki z przykładami zjawisk fizycznych i reakcji chemicznych, podręcznik, zeszyt ćwiczeń.
Tok lekcji:
I Faza wprowadzająca
1. Czynności organizacyjno- porządkowe.
2. Wstęp do nowej lekcji.
II Faza realizacyjna
1. Zapisanie tematu lekcji: Zjawisko fizyczne a przemiana chemiczna.
2. Nauczyciel pokazuje uczniom ilustracje przedstawiającą lód i wodę, następnie zadaje następujące pytania?
- Czym różni się lód od wody?
- Czy woda i lód to ta sama substancja?
2. Pogadanka podczas której uczniowie na podstawie wskazanego przykładu próbują określić czym jest zjawisko fizyczne.
3. Zapisanie definicji zjawiska fizycznego w zeszycie.
4. Nauczyciel prosi uczniów aby wymienili inne przykłady zjawisk fizycznych.
5. Nauczyciel pokazuje uczniom produkty, z których można wykonać ciast i ciasto i zadaje następujące pytania.
- Czy ciasto ma takie same właściwości jak produkty z którego powstało?
- Czy możemy wyróżnić w nim poszczególne składniki?
- Czy z ciasta z powrotem możemy otrzymać poszczególne produkty które były użyte do jego przygotowania?
6. Na podstawie wskazanego przykładu uczniowie określają czym jest przemiana chemiczna.
7. Zapisanie do zeszytu definicji przemiany chemicznej.
8. Nauczyciel prosi uczniów aby wymienili inne przykłady przemian chemicznych.
9. Nauczyciel zapala zapałkę, uczniowie obserwują proces, a następnie określają, czy zaszła przemiana chemiczna czy zjawisko fizyczne oraz czym różni się zapałka sprzed przemiany od zapałki po przemianie.
10. Na podstawie obserwacji spalania się zapałki oraz podanych wcześniej przykładów uczniowie określają, jakie objawy towarzyszą reakcjom chemicznym.
11. Uczniowie w zeszycie zapisują sobie w zeszycie objawy towarzyszące reakcjom chemicznym.
12. Nauczyciel przeprowadza doświadczenie ogrzewanie cukru. Uczniowie obserwują i wyciągają wnioski.
13. Nauczyciel informuje uczniów, że każdą reakcję można opisać za pomocą równania reakcji chemicznej. Następnie wprowadza pojęcia substraty, produkty, kierunek reakcji oraz wprowadza schemat równania reakcji chemicznej opisującego reakcje chemiczne.
14. Uczniowie zapisują sobie w zeszycie schemat przebiegu równania reakcji chemicznej.
III Faza podsumowująca
1. Nauczyciel rozdaje uczniom karteczki na których napisane są różne przemiany substancji ...