Dodaj publikację
Autor
Agnieszka Rogowska
Data publikacji
2017-03-22
Średnia ocena
0,00
Pobrań
96

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć rewalidacyjnych rozwijających motorykę małą (kształtowanie i kontrolowanie ruchów rąk i palców).
 Pobierz (doc, 43,0 KB)

Podgląd treści


Scenariusz zajęć rewalidacyjnych prowadzonych w internacie

Osoba prowadząca:

Rodzaj zajęć: zajęcia rozwijające małą motorykę z elementami terapii ręki

Termin:

Miejsce zajęć: świetlica I internatu

Temat zajęć: „Ogródek na parapecie – wysiew owsa, sadzenie, uprawa i pielęgnacja warzyw (cebula, pietruszka)”

Cele ogólne:

• wiązanie typowych zjawisk atmosferycznych oraz zmian w przyrodzie z aktualną porą roku,

• sadzenie i siew roślin łatwo wschodzących i przyjmujących się w środowisku domowym,

• rozumienie objaśnień nauczyciela stosowanych w toku nabywania różnych umiejętności,

• kształtowanie i kontrolowanie ruchów rąk i palców.

Cele szczegółowe:

• zna aktualną porę roku i umie wymienić jej charakterystyczne cechy,

• wskazuje i nazywa narzędzia ogrodnicze: łopatka, grabie,

• wykonuje czynności manipulacyjne polegające na przesypywaniu, ugniataniu
i ubijaniu ziemi,

• słucha, rozumie i wykonuje polecenia nauczyciela,

• potrafi wsadzić „sadzonkę” cebuli, pietruszki oraz wsiać nasiona do ziemi,

• myje i osusza ręce.

Metody:

✓ elementy metody terapii ręki,

✓ metoda Felicji Affolter,

✓ metody oparte na obserwacji i praktycznym działaniu

✓ słowne – formułowanie poleceń przez nauczyciela – instruktarz, rozmowa kierowana,

✓ praktyczne – samodzielnych doświadczeń, zadania stawiania dziecku.

Zasady:

• akceptacji dziecka,

• podmiotowości i indywidualizacji,

• wyzwalania motywacji do działania,

• dobrowolności uczestnictwa w zajęciach,

• poglądowości,

• systematyczności,

• trwałości,

• bezpieczeństwa i higieny pracy.

Formy pracy:

• jednostkowa (jednolita i zróżnicowana),

• grupowa (jednolita i zróżnicowana).

Środki dydaktyczne:

• kominek zapachowy, olejek cytrynowy, spryskiwacz z wodą, miski z ziemią, dwa rodzaje doniczek, łopatki, grabki, doniczki z rosnącą pietruszką, szczypiorkiem oraz ziarna owsa, korzenie pietruszki i cebuli.

Przebieg zajęć:

Część wstępna:

• przygotowanie do zajęć świetlicy I internatu,

• usadzenie wychowanków,

• powitanie wychowanków,

• ćwiczenia kalendarzowe,

• rozwiązanie zagadki podanej przez nauczyciela-wychowawcę,

• rozmowa kierowana o aktualnej porze roku – ( po czym poznajemy, jak się nazywa,
w jakim miesiącu się rozpoczyna),

• wprowadzenie do tematu zajęć – słuchanie rymowanki informującej
co wychowankowie będą wykonywać na zajęciach:

„ Dzisiaj na zajęcia przygotowałam Wam trudne zadania w ogrodników wszyscy się zamienimy i wspólnie w sali ogródek urządzimy”,

• wyjaśnienie słów: „ogrodnik” „ogródek”,

• zabawa dydaktyczna „Zaczarowany worek” – rozpoznawanie nazywanie narzędzi ogrodniczych,

• elementy terapii ręki – masaż.

Część główna:

• obserwacja rosnących w doniczkach warzyw – cebuli i pietruszki, wyróżnianie podstawowych części rośliny: korzeń, łodyga, liście,

• eksperymentowanie z ziemią – przesypywanie, ubijanie, mieszanie, nasypywanie
do doniczek,

• sadzenie korzenia pietruszki i cebuli,

• omówienie niezbędnych do życia roślin warunków (ziemia, woda, światło),

• czynności higieniczno-porządkowe.

Zajęcia końcowe (ewaluacja);

• przypomnienie tematu zajęć i wskazanie atrybutów wykorzystanych na zajęciach,

• słuchanie rymowanki:

„Zakończenia zajęć nadszedł czas

obecnie nagrodę dostanie każdy z Was.

Doniczka, ziemia, cebula, pietruszka /wychowankowie wskazują/

ważna sprawa

w ogrodników się zamieniliśmy

i wspólnie ogródek urządziliśmy”,

• czynności higieniczno-porządkowe (sprzątanie świetlicy, wynoszenie doniczek
do sypialni i ustawianie ich na parapecie),

• podziękowanie za ...