Dodaj publikację
Autor
Grażyna Nowosad
Data publikacji
2017-04-14
Średnia ocena
0,00
Pobrań
120

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji języka polskiego. Cele lekcji: Analiza i interpretacja bajki "Lew i zwierzęta" Ignacego Krasickiego; utrwalenie wiadomości o bajce jako gatunku literackim Lekcja z wykorzystaniem metod aktywizujących, Internetu: YouTube – nagranie bajki w wykonaniu Mieczysława Czechowicza; aplikacje internetowe na portalu LearningApps.
 Pobierz (docx, 297,8 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO

Dział programowy: Rozdział IV: Marcowe i kwietniowe wędrówki

Temat lekcji: …ten najlepszy, co się najmniej chwali

Klasa: VI Liczba godzin: 1-2Cel ogólny: Analiza i interpretacja bajki; utrwalenie wiadomości o bajce jako gatunku literackimCele szczegółowe:Uczeń:- przypomina nazwiska twórców bajek,- słucha nagrania utworu literackiego,- czyta wiersz ze zrozumieniem, - wyszukuje informacje w tekście,- wyjaśnia znaczenie terminu bajka,- wskazuje cechy bajki i jej funkcje,- wskazuje różnice między baśnią a bajką, - wymienia zwierzęta występujące w bajce i cechy, które zostały uznane za najlepsze przez bohaterów utworu,- dopisuje wyrazy bliskoznaczne do nazw cech charakteru, - określa, jaka ludzka postawa jest krytykowana w bajce, - zna znaczenie frazeologizmów, związanych z cechami charakteru,- analizuje morał; wyjaśnia sens podanego cytatu,- uzasadnia swój wybór, argumentuje.Formy organizacji zajęć: indywidualna, grupowa, zespołowaMetody i techniki dydaktyczne: - metoda aktywizująca – burza mózgów,- metoda aktywizująca – gry dydaktyczne,- metoda aktywizująca – debata „za i przeciw”,- rozmowa kierowana,- praca z tekstem,- prezentacja multimedialna. Środki i pomoce dydaktyczne: - podręcznik wydawnictwa Nowa Era autorstwa Marleny Derlukiewicz „Słowa na start! Podręcznik do kształcenia literackiego i kulturowego dla klasy szóstej szkoły podstawowej”, Rozdział IV: Marcowe i kwietniowe wędrówki, s. 193 – Ignacy Krasicki „Lew i zwierzęta”,- różne wydania zbiorów bajek Ignacego Krasickiego i innych autorów polskich i obcych,- Internet: YouTube – nagranie bajki w wykonaniu Mieczysława Czechowicza; aplikacje internetowe na portalu LearningApps,- karty pracy indywidualne i grupowe,- projektor multimedialny, - tablica interaktywna.

Przebieg lekcji:

I. Wprowadzenie

1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności, podanie tematu lekcji, określenie celów zajęć.

2. Prowadząca zajęcia inicjuje burzę mózgów. Uczniowie mają się zastanowić nad następującym zagadnieniem: „Co to jest bajka? Jakimi cechami charakteryzuje się ten gatunek literacki?”.

Nauczycielka poleca, aby wszystkie pomysły zapisywać na karteczkach (im więcej pomysłów, tym lepiej). Przypomina, aby nie mylić pojęć „bajka” i „baśń”, a także, by zgłaszanych przez koleżanki i kolegów pomysłów nie oceniać, nie krytykować. Zgłoszone pomysły później będą mogły być modyfikowane. Dzieci zgłaszają swoje odpowiedzi na postawione pytania.

Następnie asystent nauczyciela – jeden z uczniów – wyświetla przykładową notatkę i rozdaje uczniom taką samą notatkę w formie słoneczka skojarzeniowego (do wklejenia w zeszycie). załącznik nr 1 – notatka do wklejenia

3. Nauczycielka prosi uczniów, by odnaleźli w zeszycie notatkę na temat cech baśni i zastanowili się nad różnicami między baśnią a bajką. Chętni uczniowie wskazują różnice, a następnie zostaje wyświetlony slajd z tabelą Cechy różniące bajkę i baśń.

BAJKA

BAŚŃ

krótka

kilka, kilkanaście stron

wierszem

prozą

realistyczna

fantastyczna

sytuacje z życia

cudowne, magiczne wydarzenia, niesamowite zjawiska

bohaterami ludzie zwykli, wyposażeni w wady i zalety ...