Dodaj publikację
Autor
Grażyna Nowosad
Data publikacji
2017-04-14
Średnia ocena
5,00
Pobrań
122

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Lekcja języka polskiego z wykorzystaniem metod aktywizujących: burza mózgów, sześć myślowych kapeluszy.
 Pobierz (docx, 35,3 KB)

Komentarze

lidka1000, 2017-04-19, ocena:

Świetna lekcja.

Podgląd treści

Grażyna Nowosad

Imię i nazwisko autora scenariusza

SCENARIUSZ LEKCJI / ZAJĘĆ

Dział programowy: Rozdział III Styczniowe i lutowe wędrówki

Temat lekcji: Czy ucieczka z domu to dobry sposób na uniknięcie kłopotów?

Klasa: VI

Liczba godzin: 2

Cel ogólny: Analiza i interpretacja wiersza

Cele szczegółowe:

Uczeń:

- poznaje sylwetkę Danuty Wawiłow,

- czyta wiersz ze zrozumieniem,

- wyszukuje informacje w tekście,

- wskazuje osobę mówiącą w wierszu,- nazywa uczucia, które towarzyszą osobie mówiącej,- rozpoznaje adresata,- opisuje sytuację przedstawioną w utworze,- wymienia metody radzenia sobie z kłopotami rodzinnymi i sposoby na rozwiązanie domowych problemów,- analizuje sentencje,- uzasadnia swój wybór, argumentuje.Formy organizacji zajęć: indywidualna, grupowa, zespołowaMetody i techniki dydaktyczne: - metoda aktywizująca – burza mózgów,- metoda aktywizująca – sześć myślowych kapeluszy,- rozmowa kierowana,- praca z tekstem,- pokaz. Środki i pomoce dydaktyczne: - podręcznik wydawnictwa Nowa Era autorstwa Marleny Derlukiewicz „Słowa na start! Podręcznik do kształcenia literackiego i kulturowego dla klasy szóstej szkoły podstawowej” Rozdział Styczniowe i lutowe wędrówki, s. 150–152 wiersz Danuty Wawiłow „Wędrówka”,- Wikipedia,- projektor multimedialny.

Przebieg lekcji / zajęć:

I. Wprowadzenie

1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności, podanie tematu lekcji.

2. Prowadzący zajęcia inicjuje burzę mózgów. Prosi uczniów, by zastanowili się nad następującym zagadnieniem: „Czym rożni się rzeczywistość dorosłych od świata dziecięcego? Dlaczego tak często dzieci nie mogą się doczekać pełnoletności, a dorośli oddaliby wszystko, aby powrócić do czasów swojego dzieciństwa? ”.

Nauczyciel poleca, aby wszystkie pomysły, nawet nieprawdopodobne i absurdalne zapisywać na karteczkach (im więcej pomysłów, tym lepiej). Przypomina, aby zgłaszanych przez koleżanki i kolegów pomysłów nie oceniać, nie krytykować. Zgłoszone pomysły później będą mogły być modyfikowane. Następnie dzieci zgłaszają swoje odpowiedzi na postawione pytania.

Na zgłaszanie pomysłów przeznacza się 5 minut.

II. Rozwinięcie

Chętni uczniowie czytają kolejno poszczególne strofy wiersza.

Nauczyciel otwiera stronę internetową wikipedia.org/wiki/Danuta_Wawiłow i wyświetla uczniom informacje o autorce wiersza. Czyta najistotniejsze fakty z życia i twórczości pisarki. Jeden z uczniów odczytuje ze s. 150 podręcznika notatkę na temat poetki – Autorzy naszych lektur.

Na polecenie prowadzącego zajęcia dzieci wykonują ćwiczenie 1. „Po przeczytaniu...” ze s. 151 podręcznika. Odpowiadają na pytanie, kim jest osoba mówiąca w wierszu, co czuje, dlaczego postanawia wyruszyć na wędrówkę. Uczniowie zapisują krótką notatkę, np.

Osoba mówiąca w wierszu Danuty Wawiłow pt. „Wędrówka” nie została dokładnie określona. Na podstawie treści utworu można powiedzieć, że jest to ktoś nieszczęśliwy, kto dostrzega cierpienia innych osób, zwierząt, a nawet roślin. Pragnie powędrować do takiego kraju, w którym każdy poczułby się dobrze i bezpiecznie. Podmiot liryczny to dziecko, które w krainie szczęścia zamierza się bawić ...