Dodaj publikację
Autor
Agnieszka Zabłocka-Jurka
Data publikacji
2017-04-25
Średnia ocena
5,00
Pobrań
38

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt zajęć dydaktyczno-plastycznych – „ Zimowy pejzaż”.
 Pobierz (docx, 17,2 KB)

Podgląd treści

Konspekt zajęć dydaktyczno-plastycznych – Zimowy pejzaż

Nauczyciel: Agnieszka

Klasa: IIa - grupa V

Data: 14.12.2015

Cel ogólny:

Uwrażliwienie na piękno i tajemniczość zimowego krajobrazu.

Cele operacyjne:

Uczeń:

Potrafi wymienić elementy zimowego krajobrazu.

Umie określić charakterystyczne cechy i zjawiska zimowe, zna miesiące zimowe.

Zna zasady ortograficzne – pisownia wyrazów z „ó”

Wzbogaca zasób słownictwa.

Gromadzi doświadczenia plastyczne poprzez wykonywanie pracy z zastosowaniem różnych technik plastycznych (malowanie patyczkami kosmetycznymi).

Przejawia aktywność i inicjatywę twórczą.

Rozwija sprawność manualną.

Metody:

Słowna

Praktycznego działania

Gry dydaktyczne: zagadki , zdania niedokończone, karty pracy, kartki ze słownictwem

Środki dydaktyczne:

blok techniczny, farby plakatowe, pędzle, woda, patyczki kosmetyczne.

Formy pracy:

Zbiorowa

Indywidualna

Przebieg zajęć:

Faza przygotowawcza:

Przygotowanie tła do pracy plastycznej.

Faza właściwa zajęć:

1 Wprowadzenie w tematykę zajęć poprzez odczytanie fragmentów wierszy Teresy Kokoszka pt.: „Zimowy pejzaż.” i Bożeny Formy pt.: ”Zima”

Ubrał się w strojne szaty grudzień,rozciągnął nad ziemią biały koc.Okręcił w zawieruchę krótki dzień,granatowym płaszczem okrył długą noc.Oryginalne białe palto założyła zima,kołnierz puchowy, szal jak pierze.Głowę jej woalka śnieżna okrywa,podoba mi się bardzo - mówię szczerze.Zamknęła zima wrota sąsiadce jesieni,teraz ona będzie hulać po świecie.Każdy wieczór - w bajeczny czar zamieni,To są niezapomniane uroki zimy przecie.

„Zima” Bożeny Formy:

Lecą z nieba płatki śniegu, świat się cały bieli wkoło. Zabierz narty oraz sanki na dół z górki mknij wesoło. W słońcu skrzą się śnieżne gwiazdki, zostań z nami pani zimo. Drzewa mają białe czapy, wśród nich zjeżdżać będzie miło. Mróz siarczysty uszy ściska, nosy wszystkich są czerwone. Zimo ! Śniegu sypnij więcej, dzieci będą zachwycone.

2. Uczniowie dopasowują określenia – przymiotniki do podanych rzeczowników.

3. Dzieci wymieniają miesiące zimowe – rozwiązując diagram : „sałatkę zimową” i „ zegar roku”.

4. Zabawa śnieżynki – dzieci dobierają się w pary podając zasadę ortograficzną pisowni wyrazów z „ó”

5. Przed przystąpieniem do wykonania pracy plastycznej, na podstawie czytanych wierszy omówienie cech i kolorystyki zimowego krajobrazu, elementów pracy plastycznej.

6. Wykonanie przez dzieci pracy plastycznej zgodnie ze wskazówkami i instrukcjami nauczyciela.

(W przypadku wcześniejszego skończenia prac przez niektórych uczniów - rozwiązywanie zagadek o tematyce zimowej)

7. Porządkowanie miejsc pracy, mycie rąk.

8. Zakończenie zajęć, prezentacja wykonanych pejzaży, podziękowanie uczniom za zaangażowanie.

9.Ewaluacja zajęć.

Uczniowie, którym zajęcia się podobały uśmiechną się do mnie i pomachają ręką.

Jaką porę roku mamy, gdy za morzem są bociany?

Co to za woda, twarda jak kamień? Można na łyżwach ślizgać się na niej.

Często w nim bywają jeszcze mrozy trzaskające. Za to jest ...