Dodaj publikację
Autor
Karolina Huza
Data publikacji
2017-05-04
Średnia ocena
0,00
Pobrań
60

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć.
 Pobierz (docx, 21,9 KB)

Podgląd treści

……….28.11.2016r.

Scenariusz zajęć zintegrowanych

Klasa II SP

TEMAT: Zaułek słówek- tworzymy opowieści.

Cele

Cel główny –Układanie opowieści.

Cele szczegółowe

Uczeń:

-układa skojarzenia do obrazka,

- nadaje tytuły ilustracjom,

-układa opowieści do ilustracji,

- zapisuje tytuły opowieści,

- czyta tekst ze zrozumieniem i zaznacza podane fragmenty,

- układa opowieść z wybranym rekwizytem,

- wskazuje i nazywa instrumenty na ilustracji,

- słucha utworu muzycznego,

- uczestniczy w zabawie integracyjnej,

- współpracuje w grupie.

Stosowane metody dydaktyczne

• Podająca – objaśnianie.

• Problemowa – rozmowa kierowana.

• Praktyczne – pokaz, metoda praktycznego działania.

• Aktywizująca –  zabawy edukacyjne.

• Czynna – stawianych zadań.

Środki dydaktyczne:

Obrazki do skojarzeń , nagranie z utworem „Wełtawa” Bedricha Smetany i harfy, odtwarzacz cd, tablica multimedialna, rekwizyty teatralne, Ćwiczenia z pomysłem, klasa 2- część 1, podręcznik Nasza szkoła część 1 B.

4. Przebieg zajęć

1. Zabawa integrująca zespół klasowy „ Miejsce po mojej prawej stronie…”. N. i U. siedzą w kręgu. Po prawej stronie N. jest wolne miejsce. N. wypowiada słowa: „Miejsce po mojej prawej stronie jest wolne. Zapraszam ( imię U.), który ma ułożyć zdanie z wyrazem- zamek. U w trakcie przejścia na swoje nowe miejsce układają zdanie z podanym wyrazem. Dziecko , obok którego z prawej strony jest wolne miejsce, wypowiada wcześniejszą regułkę i podaje nowy wyraz.

2. Zabawa w skojarzenia- tworzenie skojarzeń do obrazka. U. siedzą w kręgu. N. pokazuje obrazek ( bocian) . Pierwszy U. wypowiada wyraz, który kojarzy mu się z obrazkiem. Każdy następny U. wypowiada skojarzenie do wyrazu wypowiedzianego przez poprzednika.

3. Nadawanie tytułów rysunkom.

U. oglądają ilustracje przedstawiające jezioro, drzewo i pałac. Nadają poszczególnym ilustracjom tytuły. Podpisują obrazki i je kolorują. Proszą kolegę lub koleżankę z ławki, by powiedzieli o czym mogą opowiadać tak zatytułowane opowieści.

4. Odnajdywanie instrumentów na ilustracji.

- U. przyglądają się uważnie ilustracji w podręczniku. Odnajdują na niej instrumenty. Są one podobne do prawdziwych instrumentów, jednak różnią się od nich. Czym? U. opowiadają na pytania N.

- U. słuchają fragmentu utworu „ Wełtawa” pochodzącego z poematu symfonicznego Bedricha Smetany „ Moja Ojczyzna”, w którym słychać jeden lub więcej instrumentów rozpoznawanych przez U na ilustracji.

5. N. wyjaśnia jak zbudowane jest opowiadanie. Wklejają do zeszytu informację i tekst opowiadania „ Przygoda z Azorkiem”. Zaznaczają, wstęp, rozwinięcie i zakończenie.

6. Układanie opowieści do ilustracji.

U. układają opowiadanie do ilustracji. Każdy U. dopowiada jedno zdanie. Opowiadanie zaczyna N.: „ Dawno, dawno temu w muzycznej krainie Muzykowo mieszkały niezwykłe instrumenty…”. Po ułożenie opowieści/bajki U nadają jej tytuł.

7. Układanie opowieści z rekwizytami.

Chętni uczniowie losują z worka jeden rekwizyt. Który wykorzystają w swojej opowieści. Przedstawiają historyjkę na forum ...