Dodaj publikację
Autor
Anna Chudzik
Data publikacji
2017-05-06
Średnia ocena
5,00
Pobrań
82

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Artykuł jako podpowiedź dla rodziców jak ważną rolę w życiu i rozwoju dziecka pełni książka.
 Pobierz (doc, 31,5 KB)

Komentarze

Anka22, 2017-06-11, ocena:

Artykuł ciekawy i wykorzystam go do pedagogizacji rodziców

Podgląd treści

KSIĄŻKA BAWI, UCZY I WYCHOWUJE – drogowskaz dla rodzica.
Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Sposobem na to jest – czytanie dzieciom. Sukces jednostek i społeczeństw zależy od ich wiedzy. Kluczem do wiedzy wciąż jest czytanie. Wiele osób, choć umie czytać, nie czyta. Dlaczego? Ponieważ nawyk i potrzeba lektury muszą powstać w dzieciństwie. Zdaniem psychologów, książki powinniśmy czytać już bardzo małym dzieciom. Im wcześniej zaczniemy, tym lepiej. Głośne czytanie to forma kontaktu z mamą czy tatą tak samo ważna, jak częste przytulnie i okazywanie czułości. Czytanie dziecku od najmłodszych lat rozbudza ciekawość świata, zapewnia prawidłowy rozwój emocjonalny, pomaga w wychowaniu. Buduje też i umacnia silną więź pomiędzy dzieckiem i rodzicami. Uczy myślenia, rozwija język i wyobraźnię, doskonali pamięć. Dzieci, którym dużo czytano, gdy były małe, lepiej się uczą.

Kontakty dzieci w wieku przedszkolnym z książki mają specyficzny charakter, gdyż mali czytelnicy zwykle nie umieją czytać lub stawiają dopiero pierwsze czytelnicze kroki. Pomiędzy dzieckiem, a tekstem literackim znajduje się więc pośrednik, ktoś, kto książkę wskaże, przeczyta lub opowie jej treść. Rola ta przypada zwykle rodzicom, dziadkom, starszemu rodzeństwu i oczywiście nauczycielom w przedszkolu. Wspólne czytanie jest formą mądrego kontaktu z dzieckiem i doskonałą metodą wychowawczą. W domu czytaniu, zabawom z książką towarzyszy często atmosfera ciepła, intymności, bliskiego kontaktu z osobą dorosłą – matką, ojcem, rodzeństwem. W tym momencie ważna jest nie tylko książka, ale wszystko, co się wokół dzieje, czyli interakcje między pośrednikiem a dzieckiem. Czasami te sympatyczne, dobre układy, jakie się wytwarzają wokół książki w rodzinie czy przedszkolu, bywają ważniejsze niż utwór.

Współczesny świat jest dla dzieci często trudny i nieprzyjazny. Pośpiech i stres, brak czasu dla dziecka, ignorowanie ich potrzeb psychicznych, nadmiar mediów elektronicznych powodują, że coraz więcej dzieci ma problemy emocjonalne i coraz gorzej zna język. Naukowcy i praktycy zgodnie twierdzą, że czytanie dziecku na głos uczy je języka i myślenia, rozwija pamięć i wyobraźnię, przynosi wiedzę i wzorce dobrych zachowań, wzmacnia samo uznanie. Jak mawiał Wisława Szymborska „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie wymyśliła.” Tę prawdę znamy, ale coraz częściej, w codziennej gonitwie o niej zapominamy. I niestety, nie przekazujemy jej naszym dzieciom. Współczesne dzieci dorastają w ubogim językowo środowisku.

W codziennym pośpiechu rodzice coraz rzadziej rozmawiają z dziećmi i mało im czytają. Kontakt z żywym słowem wyparła telewizja i Internet, których narzędziem nie jest język lecz obraz. Efektem tego jest to iż dzieci coraz gorzej znają język, w szkole nie rozumieją prostych ...