Dodaj publikację
Autor
Paulina Kuczyńska
Data publikacji
2017-05-19
Średnia ocena
0,00
Pobrań
48

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć plastycznych dla dzieci przedszkolnych - malowanie farbami plakatowymi ognia za pomocą dłoni.
 Pobierz (pdf, 61,3 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęcia 2

DATA: 15.11.16r.
PROWADZĄCY: mgr Paulina Kuczyńska
GRUPA: 5-6-latki
TEMATYKA KOMPLEKSOWA : ,,Energowładni, Promyczek Patryczek – iskry tańczą, ciepły blask, żywioł ognia
poznać czas".

DOMINUJĄCE OBSZARY EDUKACYJNE:
9. Wychowanie przez sztukę – różne formy plastyczne.
Dziecko kończące wychowanie przedszkolne:
1) umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich
jak kształt i barwa) w postaci prostych kompozycji i form konstrukcyjnych.

GŁÓWNE TREŚCI PROGRAMOWE:
Aktywność poznawcza:
W świecie sztuki. Plastyka:
Rozwijanie zainteresowań plastycznych:
- rysowanie, malowanie farbami plakatowymi, akwarelami z użyciem palców lub pędzli, na różnym podłożu;
wycinanie, wydzieranie z różnego materiału, obrysowywanie szablonów, lepienie z gliny, plasteliny, masy solnej
i papierowej, modeliny, naklejanie, ugniatanie itd.;
- odczuwanie radości z tworzenia, działania plastycznego.

TEMAT: ,,Ogień" – wykonanie pracy plastycznej farbami plakatowymi.

CELE OGÓLNE:
1. Rozwijanie sprawności manualnych.
2. Wyrabianie wrażliwości estetycznej.
3. Kształtowanie umiejętności skupienia uwagi przez dłuższy czas.
4. Wyzwalanie radości z tworzenia, działania plastycznego.

CELE OPERACYJNE: dziecko:
- potrafi zgodnie współdziałać w zabawie,
- potrafi przekazać doniczkę z podgrzewaczem tak, by płomień nie zgasł,
- potrafi ocenić prawdziwość stwierdzenia,
- potrafi wykonać pracę plastyczną według instrukcji nauczycielki:
a) narysować pastelami olejnymi drewienka pod ognisko,
b) odbić namoczone farbą dłonie na kartce papieru w odpowiedni sposób,
c) zachować ustaloną kolejność kolorów,
- potrafi uporządkować swoje miejsce pracy,
- potrafi ocenić efekty własnej pracy.

METODY:
Czynne: zadań stawianych do wykonania, ćwiczeń.
Słowne: dostarczania wiadomości, rzeczowych informacji, społecznego porozumienia się z dzieckiem.
Oglądowe: pokazu i obserwacji, przykładu, bezpośredniego odbioru piękna, sztuki i innych wartości kulturalnych.

TECHNIKA:
Malarstwo.

FORMY:
- z całą grupą,
- indywiadualnie.

LITERATURA:
- M. Kwaśniewska, W. Żaba-Żabińska, Program wychowania przedszkolnego „Nasze przedszkole”. Program edukacji
przedszkolnej wspomagający rozwój aktywności dzieci, Wyd. MAC, 2016.
- I. Dudzińska ,,Metodyka wychowania w przedszkolu", Warszawa 1976.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

LP.

SYTUACJE EDUKACYJNE

1.

2.

3.

4.

5.

Zabawa integracyjna ,,Płomyk przyjaźni“.
Dzieci siedzą w kręgu i przekazują sobię ceramiczną
doniczkę, w której umieszczony jest podgrzewacz -
,,płomyk“. Wypowiadają rymowankę: Płomyk przyjaźni
wędruje w krąg, niech wróci do moich rąk! Starają się
przekazywać doniczkę powoli, aby ,,płomyk“ nie zgasł.
Zabawa ,,Jeden zero dla prawdy".
Nauczyciel mówi jakieś zdanie (np. Ogień jest zimny;
Dzięki ogniowi możemy się ogrzać), a dzieci
indywidualnie oceniają prawdziwość stwierdzenia. Jeśli
jest prawdziwe, wskakują do zielonej obręczy, a jeśli
fałszywe – do czerwonej.
Nauczyciel zadaje pytania do zdań:
- Dlaczego, to nie jest/jest prawdą?
- Jak jest naprawdę?
Praca plastyczna ,,Ogień".
Nauczyciel przygotowuje wcześniej farby w kolorach
odpowiednich do namalowania ognia – żółte,
pomarańczowe, czerwone. Rozlewa je na tackach.

Instrukacja wykonania:
- na białej kartce ...