Dodaj publikację
Autor
Marzanna Polkowska
Data publikacji
2017-05-19
Średnia ocena
0,00
Pobrań
7

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz dedykowany nauczycielom historii sztuki ze średnich szkół plastycznych, a także pracujących w innych placówkach, przygotowujących do matury z historii sztuki.
 Pobierz (doc, 61,5 KB)

Podgląd treści


Temat lekcji: Wstęp do architektury awangardowej pierwszej połowy XX w.
Zapis w dzienniku lekcyjnym: Wstęp do architektury awangardowej pierwszej polowy XX. Praca z materiałem ilustracyjnym. Analiza dzieł.

CEL OGÓLNY:
- zapoznanie uczniów z kształtem i charakterem architektury awangardowej 1 poł. XX w., nazwiskami najwybitniejszych artystów i wybranymi dziełami
- powtórzenie wiadomości

CELE OPERACYJNE:

Uczeń pamięta:
- pojęcia: funkcjonalizm, konstruktywizm, architektura „skóry i kości”, słupy-piloty;
- pięć tez wg Le Corbusiera (na razie w sposób ogólny);
- nazwiska artystów i wybrane dzieła

Uczeń rozumie:
- znaczenie poznanych pojęć

Uczeń potrafi:
- wskazać przykłady budowli konstruktywistycznych;
- zanalizować proces rozwoju architektury nowoczesnej na podstawie materiału ilustracyjnego;
- dokonać analizy porównawczej architektury eklektycznej, secesyjnej i awangardowej;
- dokonać oceny działalności artystów-architektów i ich nowatorstwa w dziedzinie architektury

ŚRODKI I POMOCE DYDAKTYCZNE:
- przygotowane przez nauczyciela papierowe plansze prezentujące wybrane zabytki architektury 1 poł. XX w., zamieszczone w kolejności chronologicznej (spis zabytków – patrz poniżej, punkt: Realizacja nowego tematu), mogą to być wydrukowane komplety luźnych zdjęć (ewentualnie prezentacja w formacie Power Point); ilość gotowych zestawów zależy od możliwości organizacyjnych i technicznych (np. po komplecie na ławkę)

METODY PRACY:

- praca pod kierunkiem nauczyciela z przygotowanymi planszami, rozmowa nauczająca ukierunkowana, dyskusja, krótka informacja wspomagana materiałem ilustracyjnym, zespołowa analiza i ocena

FORMY PRACY:
- praca zbiorowa (z całą grupą), indywidualna

PRZEBIEG LEKCJI

Rekapitulacja wtórna

1. Przypominamy, jakie cele stawiali artyści konstruktywizmu rosyjskiego i holenderscy neoplastycy. Podajemy najważniejsze nazwiska i tytuły dzieł. Jak jest zbudowane dzieło konstruktywizmu i neoplastycyzmu?

Wprowadzenie do nowego tematu

Przypominamy, jaki charakter miała architektura końca XIX w. (Powstawały budowle o zabarwieniu eklektycznym, a także pierwsze architektoniczne owoce rewolucji przemysłowej. Wspominamy wieżę Eiffla i opisujemy jej konstrukcję. Zahaczamy o epokę secesji i budowle powstałe na przełomie wieków. Konstruujemy definicję pojęcia: architektura konstruktywistyczna, funkcjonalna, awangardowa).

Realizacja nowego tematu

1. Mamy już opanowane podstawowe wiadomości dotyczące architektury końca XIX w. i przełomu wieków. Teraz, na podstawie przygotowanych plansz zapoznamy się z najwybitniejszymi zabytkami 1 poł. XX w. i wspólnie ustalimy, jaki charakter nosi budownictwo nowej epoki.

Uczniowie powinni wyjąć brudnopisy i dokonywać samodzielnych, krótkich notatek (hasłowych) w trakcie wspólnej dyskusji.

2. Rozdajemy uczniom plansze z przedstawionymi 14 budowlami (np. 1 zestaw na ławkę).

3. Przyjrzyjmy się krótko planszom: czy zaprezentowanym budowlom można przypisać wspólny mianownik? Czy coś je łączy? A może się różnią?
(Elementy łączące to przede wszystkim geometryzacja form, kubiczność brył, akcenty poziome, np. w postaci pasów okien, duże przeszklone powierzchnie.
Elementy różniące: niektóre budowle mają bardziej fantazyjne kształty, są mniej kubiczne od pozostałych)

4. Omawiamy kolejno, ale w ...