Dodaj publikację
Autor
Tomasz Jakubowski
Data publikacji
2017-05-22
Średnia ocena
5,00
Pobrań
12

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Ich fühle mich gut - czasowniki zwrotne.
 Pobierz (pdf, 355,2 KB)

Komentarze

Ritter von Rodewald, 2023-05-05, ocena:

To zagadnienie sprawia uczącym sie zawsze sporo trudności. Podane zasady czynią rzecz bardziej przejrzystą.

Podgląd treści

KONSPEKT LEKCJI


Prowadzący: mgr Tomasz Jakubowski
Przedmiot: język niemiecki
Klasa: 3a
Ilość godzin w tygodniu: 2
Temat lekcji: Ich fühle mich gut – Reflexivverben.

Cele główne:


Uczeń:

rozwija sprawności mówienia, czytania i pisania w języku niemieckim


 potrafi poprawnie używać czasowników zwrotnych w zdaniach


Cele szczegółowe:

Uczeń:

 zna zasady używania czasowników zwrotnych
 potrafi poprawnie odmienić czasowniki zwrotne, dopasowując je odpowiednio do

zaimka osobowego,

 potrafi podać przykładowe czasowniki zwrotne wraz z ich znaczeniami
 potrafi poprawnie używać czasowników zwrotnych w mowie i piśmie
 potrafi dopasować odpowiedni zaimek zwrotny do osoby
 potrafi dopasać polskie odpowiedniki niemieckich czasownik zwrotnych



Środki dydaktyczne:

 podręcznik „Team deutsch 2a” (rozdział 12, str. 18)
 zeszyt ćwiczeń „Team Teutsch 2a” (rozdział 12, str 16-17)
 dodatkowe ćwiczenia do serii „Team Teutsch” (rozdział 12, str. 6 – 10)
 materiały własne – ćwiczenia z zastosowanie czasowników zwrotnych.
 słowniki niemiecko-polskie, polsko-niemieckie
 słownik internetowy translatica.pl (PWN)
 zeszyt przedmiotowy

tablica, komputer, projektor


Metody pracy:
 podająca
 poszukująca
 ćwiczeniowa


Formy pracy:

 praca w grupach,
 praca w parach
 praca indywidualna

rozmowa sterowana

1


Fazy lekcji

Treści

PRZEWIDYWANY TOK LEKCJI

Formy pracy

Materiały dydaktyczne

Uwagi

a
c
ą
j
a
z
d
a
w
o
r
p
w

a
n
j
y
c
a
z
i
l
a
e
r

Czynności organizacyjne (odnotowanie

obecności i wpisanie tematu do dziennika

lekcyjnego)

Zapisanie tematu lekcji i określenie jej celów

Wprowadzenie pojęcia czasownika zwrotnego

zbiorowa

zeszyt, tablica

Odmiana zaimka zwrotnego sich na przykładzie

zbiorowa

zeszyt, tablica

czasownika zwrotnego sich fühlen

Stosowanie czasowników zwrotnych w

indywidualna

ćw. 2 str. 6 (dodatkowe

ćwiczeniach – wstawianie odpowiedniego

ćwiczenia)

zaimka zwrotnego w zdania

Stosowanie czasowników zwrotnych w

praca w parach

ćw. 1 (kserówka –

ćwiczeniach – wstawianie odpowiedniego

materiały własne)

zaimka zwrotnego w zdania

Uczniowie wypisują w zeszytach czasowniki

praca w parach

słowniki

zwrotne z dotychczas wykonanych ćwiczeń, a

następnie szukają w słownikach ich znaczeń

Szyk zdania z czasownikami zwrotnymi, miejsce

zbiorowa, praca w

zeszyt, tablica, słowniki,

Korelacja

zaimka zwrotnego sich w zdaniu oznajmującym

grupach, praca w

ćw. 2 (kserówka –

międzyprzedmiotowa

2

– przed przystąpieniem do wykonywania

parach

materiały własne)

– język polski

ćwiczenia uczniowie dzielą się na grupy i

wyszukują znaczenia czasowników zwrotnych w

słownikach

Utrwalenie materiału gramatycznego.

Praca w grupach

Zadanie na kreatywność –

Podsumowanie zajęć

uczniowie dzielą się na

dwie grupy. Grupa, która

popełni mniej błędów,

otrzyma punkty za

aktywność i pracę na lekcji

3

a
c
ą
j
u
w
o
m
u
s
d
o
p