Dodaj publikację
Autor
Anna Tomczak
Data publikacji
2017-05-26
Średnia ocena
0,00
Pobrań
37

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji techniki w gimnazjum - oddział klas specjalnych.
 Pobierz (docx, 116,5 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT LEKCJI TECHNIKI DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM – ODDZIAŁ KLAS SPECJALNYCH

Czas trwania zajęć: 2 godziny lekcyjne

Klasa: I, II i III klasa gimnazjum specjalnego (klasy łączone)

TEMAT: Breloczek na klucze.

CELE OPERACYJNE:

Uczeń:

- określi wygląd przyniesionych przez nauczyciela wisiorków;

- utrwali wiedzę teoretyczną na temat technologii wyrobów z drewna;

- nabędzie umiejętności posługiwania się papierem ściernym, tarnikiem, wiertarką ręczną, młotkiem;

- pozna w praktyce technikę bejcowania;

- przygotuje i posprząta swoje miejsce pracy;

- wykona breloczek, zamocuje ozdobny sznurek poprzez przeciągnięcie go przez wywiercony otwór.

CEL GŁÓWNY:

- ćwiczenie motoryki, rozwijanie zdolności manualnych.

Metody pracy:

- słowne- pogadanka;

- poglądowe - pokaz;

- ćwiczenia praktyczne.

Formy pracy:

- indywidualna;

- grupowa.

Środki dydaktyczne: - wzory breloczków - materiały: drewno z drzew liściastych – olcha, o wymiarach 40x20x7; mocny, ozdobny sznurek o długości 150 mm; - materiały pomocnicze: papier ścierny, bejca wodna;

- narzędzia: ołówek; nożyczki; młotek; kolec; wiertarka ręczna z wiertłem ø 4; tarnik; pędzel.

TOK LEKCJI

CZYNNOŚCI

NAUCZYCIELA

CZYNNOŚCI

UCZNIÓW

METODY

ŚRODKI

DYDAKTYCZNE

UWAGI

CZĘŚĆ WSTĘPNA

-N. wita się z uczniami, prosi, aby usiedli na swoich miejscach, sprawdza obecność

-N. zadaje pytanie: Jakie znacie wyroby z drewna? (Naprowadza)

- N. mówi uczniom, że dzisiaj zrobimy breloczek na klucze

N. wyciąga wcześniej przygotowane breloczki, prosi, aby uczniowie je obejrzeli, zapisuje temat na tablicy, następnie pyta o wygląd breloczków, o to, czy wiedzą z czego są one zrobione?

-U. witają się z nauczycielem,

siadają

- zastanawiają się, odpowiadają

- Uczniowie oglądają, opowiadają o breloczkach (kolor, kształt)

- słowne

- poglądowe

- słowne

- breloczki

- tablica z tematem

CZĘŚĆ GŁÓWNA

-N. mówi uczniom, aby przystąpili do wygładzania powierzchni wyciętego wcześniej w zakładzie stolarskim kawałka drewna za pomocą papieru ściernego.

- N. mówi uczniom, aby ołówkiem, według własnego upodobania, nanosili zaokrąglenia na czterech narożnikach breloczka.

- N. mówi uczniom, że obłość uzyskają posługując się tarnikiem.

- N. mówi uczniom, aby wygładzali te powierzchnie papierem ściernym.

- N. prosi, aby uczniowie nanieśli ołówkiem punkt, w którym wywiercony zostanie otwór na sznurek.

- N. przed przystąpieniem do wiercenia otworów zapoznaje uczniów z zasadami bhp w pracy z wiertarką, wiercenie otworu

- N. prosi uczniów, by przyszykowali sobie mocny, ozdobny sznurek, który przeciągną przez wywiercony otwór

- N. mówi uczniom, że ostatnim etapem pracy jest wygrawerowanie inicjałów za pomocą kolca i młotka oraz bejcowanie z użyciem pędzla

- U. słuchają

- Uczniowie przygotowują wycięte wcześniej w zakładzie stolarskim kawałki drewna oraz papier ścierny

- U. nanoszą zaokrąglenia na czterech narożnikach breloczka

- U. z pomocą N.

posługują się tarnikiem, a następnie

wygładzają te powierzchnie papierem ściernym

- U. słuchają, przygotowują ołówki

i nanoszą punkt do wywiercenia otworu na sznurek

- U. słuchają,

wiercą otwór ...