Dodaj publikację
Autor
Anna Tomczak
Data publikacji
2017-05-26
Średnia ocena
0,00
Pobrań
47

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji techniki dla uczniów gimnazjum-oddział klas specjalnych.
 Pobierz (docx, 102,9 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ LEKCJI TECHNIKI DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM ODDZAŁU KLAS SPECJALNYCH

Czas trwania zajęć: 2 godziny lekcyjne

Klasa: I, II i III klasa gimnazjum specjalnego (klasy łączone)

TEMAT: Baranek wielkanocny z masy solnej.

CELE OPERACYJNE:

Uczeń:

- określi wygląd przyniesionych przez nauczyciela baranków;

- dowie się, kiedy obchodzimy Wielkanoc;

- przygotuje i posprząta swoje miejsce pracy;

- wykona masę solną;

- wykona baranka, ozdobi go przygotowanymi materiałami pod kierunkiem nauczyciela.

CEL GŁÓWNY:

- ćwiczenie małej motoryki, masa solna;

- wykonanie pracy technicznej przy wykorzystaniu narzędzi i materiałów ozdobnych.

Metody pracy:

- słowne- pogadanka;

- poglądowe - pokaz;

- ćwiczenia praktyczne.

Formy pracy:

- indywidualna;

- grupowa.

Środki dydaktyczne:

- wzory baranków, miseczki, kubki, mąka, sól, woda, białka jajek, maszynka do makaronu, farby.

Przebieg zajęć:I. Wprowadzenie.1. Przywitanie się z uczniami.2. Ustalenie daty i pory roku ze wskazaniem na kalendarzu: - wskazanie na kalendarzu, kiedy obchodzimy Święta Wielkanocne.3. Nawiązanie do zbliżających się Świąt Wielkanocnych: - odwołanie się do wiadomości oraz do własnych doświadczeń uczniów związanych z Wielkanocą; - wymienianie zwyczajów świątecznych: niedziela palmowa, malowanie jajek i ich święcenie, wysyłanie pocztówek, ozdoby świąteczne.4. Przedstawienie tematu zajęć: „Baranek wielkanocny z masy solnej”: - demonstrowanie baranka wielkanocnego wykonanego przez nauczyciela (dotykanie, oglądanie, określanie koloru); - pobudzanie uczniów do wypowiedzi, z czego jest on wykonany, - określenie przez nauczyciela użyteczności przedstawionego baranka wielkanocnego jako formy świątecznej dekoracji i kultywowania tradycji. 5. Omówienie sposobu i etapów wykonania pracy.6. Zabezpieczenie ławek przed zabrudzeniem - rozłożenie ceraty.7. Przekazanie dyżurnemu, rozłożenie materiałów i narzędzi niezbędnych do wykonania pracy.

II. Część zasadnicza1. Wykonywanie pracy według instruktażu słownego, poglądowego i praktycznego.2. Wkładanie prac pod okiem nauczyciela do pieca w celu wysuszenia.5. Malowanie baranków farbami - dobór barw pod kierunkiem nauczyciela.III. Zakończenie.1. Uporządkowanie stanowisk pracy uczniów.2. Przypomnienie daty Świąt Wielkanocnych i tradycji z nimi związanych.3. Ocena pracy uczniów.4. Nagrodzenie uczniów za pracę czekoladowymi jajeczkami.5. Podziękowanie za pracę, pożegnanie uczniów.