Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz lekcji otwartej z języka angielskiego
Nauczyciel: Ewa KubsikKlasa: IV Czas: 45 minut
Temat lekcji: Where are you from? Countries and nationalities. Poznajemy nazwy krajów i narodowości.
Cele lekcji:Ogólne:
rozwijanie umiejętności czytania i słuchania ze zrozumieniem,
wprowadzenie nowego słownictwa,
rozwijanie umiejętności reagowania ustnego.
Operacyjne:
uczeń ćwiczy poprawną wymowę poprzez udział w ćwiczeniach fonetyczno – powtórzeniowych,
stosuje nazwy krajów i narodowości w mowie i piśmie,
odpowiada na pytania: Where are you from? What nationality are you?
Metody pracy: gra dydaktyczna, pogadanka, inscenizacja, ćwiczenia, głośne powtarzanie za nauczycielem.
Formy pracy: praca indywidualna, praca w parach, praca w grupach
Pomoce dydaktyczne:
karty pracy przygotowane przez nauczyciela, karty obrazkowe i wyrazowe z nazwami krajów i narodowości
odtwarzacz CD
piłka
PRZEBIEG LEKCJI:Rozgrzewka językowa (WARM-UP):1. Czynności organizacyjne (powitanie, czynności organizacyjne).
2. Pytania komunikacyjne typu: What’s your name? How are you today? How old are you? When’s your birthday? What time is it? – dialogi nauczyciel – uczeń.
3. Pytania z użyciem kart obrazkowych – Has she got long hair? Has he got a beard? Is she happy? Is he tall? Cant hey run? Can he play football? – dialogi nauczyciel – uczeń.
Prezentacja nowego materiału (PRESENTATION):
1. Wprowadzenie tematu. - Nauczyciel zapisuje temat lekcji i zachęca uczniów do sformułowania do niego celu lekcji.
2. Wprowadzenie nazw państw z użyciem mapy. - Nauczyciel wskazując na mapę Europy i Azji przedstawia nowe słownictwo – nazwy państw. Uczniowie powtarzają za nauczycielem nowe słownictwo.
3. Wyjaśnienie pojęcia narodowość i zasady pisowni nazw krajów i narodowości. - Nauczyciel prosi uczniów o objaśnienie w ich języku ojczystym pojęcia „narodowość”. Następnie informuje uczniów, iż w języku angielskim, tak jak w języku polskim, nazwy państw i narodowości piszemy wielką literą.
4. Wprowadzenie nazw narodowości z użyciem kart wyrazowych.
Ćwiczenia fonetyczno – powtórzeniowe.Praca nad nowym materiałem (PRACTICE):
1. Ćw. 2 z karty pracy - Uczniowie podają narodowości podanych postaci. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonania ćwiczenia pytając wskazanych uczniów o prawidłowe odpowiedzi.
2. Następnie uczniowie wykonują ćwiczenie 3 z karty pracy, wpisując nazwy poznanych narodowości w odpowiednią kolumnę tabelki w zależności od występującego w nich przyrostka (- ian, - an, -ese, - ish). Uczniowie słuchają nagrania i sprawdzają odpowiedzi.
3. Mini dialogi w parach. Nauczyciel prezentuje dialog i prosi uczniów o wykorzystanie w dialogach nazw państw i narodowości poznanych na lekcji.
4. Praca z materiałem filmowym – uczniowie odpowiadają na zadawane pytania.
5. Nauczyciel w celu utrwalenia słownictwa, które uczniowie poznali na lekcji, rzuca do każdego z nich piłkę. Zadaniem uczniów jest przetłumaczyć na język angielski wyraz ...