Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt do zajęć koleżeńskich.
Temat zajęć: „Choineczka zielona”
–zabawy graficzno - rytmiczne z wykorzystaniem Edukacji przez ruch.
Cele:
• zapoznanie z tradycjami świąt Bożego Narodzenia
• synchronizacja pracy obu półkul mózgu
• usprawnianie małej motoryki i zintegrowanego ruchu ciała
• ćwiczenie swobodnej komunikacji
• doskonalenie umiejętności współpracy w grupie
• doskonalenie percepcji słuchowej
• doświadczenie radości z zabawy
Formy pracy: grupowa, indywidualna, zespołowa.
Metody: zabawy integrujące, rytmiczne, graficzna, ruchowa, plastyczna, zadań zamkniętych, rozmowa, Edukacja przez ruch D. Dziamska, Odimienna Metoda Nauki Czytania.
Środki dydaktyczne: ilustracje, nagrania muzyczne, puzzle, kredki woskowe lub pastele, papier, nożyczki, klej, papierowe bombki, papier szary, gałązka drzewa iglastego .
PRZEBIEG:
1. Zabawa powitalna ze śpiewem "Witam Cię".
Dzieci stoją w parach po obwodzie koła, śpiewają piosenkę i wykonują odpowiednie ruchy.
2. „Choinka” – ułożenie puzzli – wyjaśnienie tematu zajęć.
Nauczycielka zaprasza dzieci do zajęć, aby dowiedzieć się jaki będzie temat zajęć nauczycielka zaprasza do ułożenia puzzli. Dzieci siadają na dywanie, wyjmują puzzle z koperty i układają. Dla ułatwienia nauczycielka podaje zagadkę:
Zielone drzewko pięknie przystrojone
w kolorowe bombki, kokardki czerwone.
Złote światła błyszczą i dają otuchę,
Opasana wkoło przepięknym łańcuchem.
Nauczycielka mówi dzieciom że dziś opowiemy sobie o zwyczajach związanych z Bożym Narodzeniem.
3. Wypowiedzi na temat ilustracji związanymi ze świętami Bożego Narodzenia.
Nauczycielka zaprasza dzieci do rozmowy na temat zbliżających się świąt.
4. Opowieść ruchowa "Wyprawa po choinkę”
Wybieramy się do lasu po choinkę. Jesteśmy w lesie musimy być bardzo cicho. Rozglądamy się za choinką. Ścinamy choinkę. Wracamy do domu.
5. Oglądanie gałązki choinki.
6. „Choineczka” rytmiczne ćwiczenia graficzne (Edukacja przez ruch wg Dziamskiej).
Nauczycielka zaprasza dzieci do zabawy. Każde dziecko stoi przed stołem na którym przylepiona jest kartka papieru z zaznaczoną kropką na środku kartki. Nauczycielka demonstruje sposób kreślenia linii. Każde dziecko otrzymuje dwie zielone kredki (woskowe, pastele). Dzieci stojąc kreślą wiązkę z punktu najpierw w powietrzu, później na kartce podczas słuchania melodii. Gdy muzyka milknie dzieci przesuwają się o jedno miejsce w prawą stronę, kreśląc linie na następnej kartce. Dzieci wycinają narysowaną wiązkę i przy pomocy nauczyciela układają powstałe elementy tworząc choinkę.
7. "Choinkowe ozdoby” - zabawa z elementami Odimiennej Metody Nauki Czytania I. Majchrzak.
Wyszukiwanie ozdób choinkowych ze swoim imieniem. Dekorowanie ozdobami z imionami wykonanej choinki.
8. Ewaluacja.
Rozmowa na temat zajęć.
9. Piosenka na zakończenie „Choineczka”.