Dodaj publikację
Autor
Aneta Dębek
Data publikacji
2017-05-29
Średnia ocena
0,00
Pobrań
50

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji przyrody "Poziomice".
 Pobierz (doc, 599,0 KB)

Podgląd treści


Plan lekcji

Przedmiot: Przyroda
Poziom nauczania: Szkoła Podstawowa – klasa IV
Dział programu: Mapa i plan

Temat: Określamy wysokość na mapie

Cele ogólne: Poznanie sposobów przedstawienia wysokości na mapie
Kształcenie umiejętności odczytywania wysokości
na mapie poziomicowej

Zakres treści: 1. Sposoby przedstawiania wysokości na mapie
2. Definicja poziomicy
3. Czytanie mapy poziomicowej

Cele szczegółowe:
Po przeprowadzonych zajęciach uczeń:
➢ wyjaśni, co to jest niwelator
➢ poda sposoby przedstawiania wysokości na mapach
➢ wyjaśni co to są i jak powstają poziomice
➢ odczyta wysokość bezwzględną na mapie poziomicowej
➢ obliczy wysokość względną na mapie poziomicowej

Metody: naprowadzająca (pogadanka), podająca (prezentacja, wykład),
praktyczna (ćwiczenie przedmiotowe)

Formy pracy: indywidualna, zbiorowa

Pomoce dydaktyczne: ksero z mapa poziomicową i zadaniami, podręcznik

Notatka ucznia: 1. Temat lekcji i zakres treści
2. Definicja poziomicy
3. Wklejone i opracowane kartki z mapą poziomicową

Praca domowa: 1. Korzystając z wklejonej mapy określ wysokości bezwzględne punktów D i F, oraz wysokość punktu F względem punktu D.
2. * Znajdź na mapie źródło i niebieską linią zaznacz, którędy popłynie rzeka.

Tok lekcji:

Faza wprowadzająca:

1. Sprawdzenie obecności i pracy domowej

2. Wprowadzenie do tematu lekcji

✓ uczniowie przedstawiają jakie informacje mogą odczytać z mapy i planu; podają i omawiają rodzaje wysokości jakie poznali na poprzednich lekcjach

3. Podanie tematu lekcji i zakresu treści

Faza realizacyjna:

1. Przedstawianie wysokości na mapie

✓ uczniowie przedstawiają swoje pomysły na to, jak można przedstawić wysokość terenu na mapie
✓ nauczyciel uzupełnia wypowiedzi uczniów i podsumowuje, że wysokość terenu na mapie przedstawiana jest za pomocą barw lub linii zwanych poziomicami

2. Definicja poziomicy

✓ nauczyciel podaje i wyjaśnia uczniom definicję poziomicy (zał. nr 1)
✓ uczniowie zapisują definicję poziomicy w zeszytach
✓ przy pomocy ilustracji wykonanej na tablicy i przedstawionych w podręczniku na stronie 97, nauczyciel omawia uczniom jak powstaje mapa poziomicowa; wprowadza pojęcie „niwelator”;

3. Czytanie mapy poziomicowej

✓ nauczyciel rozdaje uczniom kartki z mapami poziomicowymi i załączonymi do nich zdaniami (zał. nr 2)
✓ uczniowie wklejają kartki do zeszytu i odpowiadają w zeszytach na otrzymane polecenia

Faza podsumowująca:

1. Prezentacja i omówienie prac uczniów

✓ wybrani uczniowie przedstawiają rozwiązania otrzymanych zdań
✓ nauczyciel sprawdza prace pozostałych uczniów

2. Ewaluacja lekcji i utrwalenie wiadomości

✓ nauczyciel ocenia pracę uczniów
✓ uczniowie wyrażają swój stosunek do bieżącej lekcji i odpowiadają na poniższe pytania nauczyciela:
Jak przedstawia się wysokość na mapie? Co to jest poziomica? Co to jest niwelator?

3. Zadanie pracy domowej

Załącznik nr 1

Poziomica – ciągła linia na mapie łącząca miejsca o tej samej wysokości bezwzględnej

Załącznik nr 2

Korzystając z poniższej mapy poziomicowej:
a ...