Dodaj publikację
Autor
Dagmara Kaczmarek
Data publikacji
2017-05-30
Średnia ocena
0,00
Pobrań
90

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji wychowawczej "Prawa człowieka".
 Pobierz (docx, 16,8 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ NR 19

“PRAWA CZŁOWIEKA”

Temat: Prawa człowieka.Poziom nauczania: szkoła średnia.

Czas zajęć: 45 minut.

Cel: Wyjaśnienie czym są prawa człowieka, ich naturalności i nienaruszalności.

Cele operacyjne:

Kształcenie umiejętności komunikowania się, współdziałania, wyrażania swoich poglądów.

Podanie przykładów sytuacji gdy są łamane prawa człowieka.Metoda

Metody i formy pracy z uczniami:- prezentacja;- burza mózgów;- praca w grupach;- dyskusja;- wnioski.Środki dydaktyczne:- prezentacja multimedialna

- egzemplarz Konstytucji RP

- karty pracy,

- film pt. „Prawa człowieka dawniej i dziś”

PRZEBIEG ZAJĘĆ:1. Wprowadzenie:a) sprawy organizacyjne,

b.) omówienie bieżących problemów klasowych,c) opracowanie zasad obowiązujących podczas zajęć np. zasada życzliwości, zachowanie kultury wypowiedzi itp.d) przedstawienie celów spotkania;

2. Realizacja tematu zajęć:

Nauczyciel pyta uczniów „Czym według was są prawa człowieka?”. Uczniowie odpowiadają.

Nauczyciel przedstawia uczniom krótką prezentację na temat praw człowieka. W prezentacji wyjaśnione jest pojęcie praw człowieka, podział praw człowieka itp.

Nauczyciel rozdaje uczniom egzemplarze Konstytucji RP i prosi uczniów, aby odszukali, jakie prawa człowieka są w niej zawarte. Uczniowie pracują w grupach, po czym przedstawiciele grup prezentują wyniki pracy.

Nauczyciel pyta uczniów „W gdzie i w jaki sposób prawa człowieka są naruszane?”. Uczniowie udzielają odpowiedzi.

3. Podsumowanie i wnioski:

Nauczyciel prezentuje uczniom film pt. „Prawa człowieka dawniej i dziś”.

Opracowała: Dagmara Kaczmarek