Dodaj publikację
Autor
Elżbieta Dernałowicz
Data publikacji
2017-05-30
Średnia ocena
0,00
Pobrań
33

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji fizyki w gimnazjum -"przewodniki i izolatory".
 Pobierz (docx, 16,9 KB)

Podgląd treści

Scenariusz lekcji fizyki w klasie II gimnazjum Elżbieta Dernałowicz

Dział: elektrostatyka

Temat lekcji: Przewodniki i izolatory

Cel ogólny:

poznanie budowy wewnętrznej i właściwości przewodników i izolatorów elektrycznych

cele szczegółowe:

uczeń wie, że wszystkie ciała dzielimy na przewodniki i izolatory

wie, że przez tarcie można naelektryzować ciała każdego typu

potrafi wyjaśnić różnicę w budowie wewnętrznej izolatorów i przewodników

wie, na czym polega różnica w rozmieszczeniu ładunków w naelektryzowanym przewodniku i izolatorze

Środki dydaktyczne:

elektroskopy przygotowane przez uczniów (praca domowa z poprzedniej lekcji), różne materiały: plastikowe linijki, kawałki drewna, grafit od ołówka, metalowe druciki, gumowe rękawiczki, baloniki

Metody i formy pracy:

rozmowa dydaktyczna, doświadczenia przeprowadzane indywidualnie przez uczniów oraz w grupach dwuosobowych

Przebieg lekcji

Faza wstępna

Sprawdzenie listy obecności

Sprawdzenie przygotowania uczniów do lekcji (zbudowanie modeli elektroskopów)

Odpytanie ucznia z poprzedniej lekcji

Przypomnienie wiadomości o elektrycznej budowie materii

Podanie tematu lekcji

Faza realizacyjna

Doświadczenie uczniowskie. Uczniowie „wprowadzają” ładunek na skrzydełka elektroskopu a następnie dotykają go różnymi materiałami. Wniosek: niektóre z materiałów powodują zobojętnienie elektroskopu inne nie.

Nawiązanie do pojęć, z którymi uczniowie spotykają się w życiu codziennym: przewodnik i izolator

Informacja o tym, że czynnikiem decydującym o tym, czy dana substancja jest przewodnikiem,

czy izolatorem jest budowa wewnętrzna. Omówienie budowy wewnętrznej przewodników, podanie przykładów przewodników (metale, wodne roztwory kwasów, zasad, soli). Omówienie budowy wewnętrznej izolatorów i podanie przykładów (tworzywa sztuczne, papier, guma, drewno, styropian).

Wprowadzenie pojęcia uziemienia oraz dipola elektrycznego i polaryzacji.

Postawienie problemu: w jaki sposób rozpoznać czy dane ciało jest przewodnikiem czy izolatorem? Doświadczenie wykonywane przez dwuosobowe grupy uczniów. Uczniowie łączą dwa elektroskopy różnymi materiałami (linijka, drucik, papier, grafit od ołówka). Do pierwszego z elektroskopów zbliżają naelektryzowany balonik, obserwują wskazania drugiego elektroskopu. Sformułowanie wniosków z doświadczenia.

Faza podsumowująca

Podsumowanie wiadomości, ocena aktywności uczniów, zadanie pracy domowej

Praca domowa

Zadania z zeszytu ćwiczeń (str. 28), zapoznanie z tematem w podręczniku (str. 73)