Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęcia 2
DATA: 06.10.2016r.; 13.10.2016r.
PROWADZĄCY: mgr Paulina Kuczyńska
GRUPA: 5-6-latki
TEMATYKA KOMPLEKSOWA : ,,Jesień w sadzie i ogrodzie".
DOMINUJĄCE OBSZARY EDUKACYJNE:
5. Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci.
Dziecko kończące wychowanie przedszkolne:
3) jest sprawne fizycznie lub jest sprawne na miarę swoich możliwości;
4) uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali
gimnastycznej.
GŁÓWNE TREŚCI PROGRAMOWE:
Aktywność ruchowa i zdrowotna:
Nasza sprawność ruchowa:
Wspomaganie rozwoju ruchowego:
- uczestniczenie w zabawach ruchowych: kształtujących postawę, orientacyjno-porządkowych, bieżnych,
z elementami czworakowania, z elementami skoku, podskoku, z elementami toczenia, z elementami rzutu,
chwytu, równoważnych, organizowanych metodą opowieści ruchowych, ze śpiewem,
- uczestniczenie w zabawach organizowanych w terenie (w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku)
w różnych porach roku (na śniegu, w wodzie).
CELE OGÓLNE:
1. Kształtowanie ogólnej sprawności ruchowej poprzez zabawy i ćwiczenia gimnastyczne.
2. Uświadamianie własnych możliwości psychofizycznych.
3. Rozwijanie orientacji w schemacie własnego ciała i przestrzeni.
4. Wdrażanie do zachowywania porządku i dyscypliny.
CELE OPERACYJNE: dziecko:
- dba o bezpieczeństwo własne i innych podczas ćwiczeń gimnastycznych i zabaw ruchowych,
- potrafi wykonać ćwiczenia według instrukcji nauczyciela,
- jest sprawne ruchowo,
- reaguje w ustalony sposób na sygnały słowne,
- potrafi współdziałać z innymi podczas zabaw ruchowych,
- uważnie słucha poleceń nauczyciela.
TEMAT: ,,Leśne zabawy " – zestaw ćwiczeń gimnastycznych realizowany w lesie lub parku.
METODY:
Zabawowo-naśladowcza, bezpośredniej celowości ruchu.
FORMY:
- z całą grupą.
LITERATURA:
- M. Kwaśniewska, W. Żaba-Żabińska, Program wychowania przedszkolnego „Nasze przedszkole”. Program edukacji
przedszkolnej wspomagający rozwój aktywności dzieci, Wyd. MAC, 2016.
- K. Wlaźnik, ,,Wychowanie fizyczne w przedszkolu“, Warszawa 1988.
- I. Dudzińska ,,Metodyka wychowania w przedszkolu", Warszawa 1976.
Miejsce ćwiczeń: Las, polana, park.
Przybory: Szyszki lub kasztany, kosze lub pudła.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
LP.
RODZAJ ĆWICZENIA
(ZABAWY)
1.
2.
2.
3.
Zabawa orientacyjno-
porządkowa ,,Kto
szybciej stanie przy
drzewie?"
Tor przeszkód - slalom
między drzewami -
,,Niedźwiadka gonią
pszczoły".
Ćwiczenie z elementami
czworakowania
,,Niedźwiadki przechodzą
od drzewa do drzewa".
Zabawa rzutna
„Kasztanowa
koszykówka”
4.
Zeskoki w głąb.
UWAGI
ORGANIZACYJNE
Nauczycielka wybiera
miejsce do zabawy,
gdzie jest kilka drzew.
Nauczyciel wyznacza
drzewa, które będą
,,przeszkodami".
Pokazuje pomiędzy
którymi drzewami
należy biec.
Nauczycielka wybiera
odpowiedni, trawiasty
teren.
Nauczyciel rozdaje
zestawy kasztanów lub
szyszek. Na ziemi w
pewnej odległości
ustawia dwa plastikowe
kosze lub pudełka.
Nauczycielka
wyszukuje leżący pień,
kamienie lub
płytki, suchy rów.
PRZEBIEG ĆWICZENIA
(ZABAWY)
Dzieci swobodnie poruszają
się między drzewami, a na
sygnał stają przy drzewach.
Prowadzącazapowiada, że
przy każdym drzewie może
stanąć dwoje dzieci.
Dzieci ustawiają ...