Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz lekcji biologii
Temat: Odżywianie się zwierząt
Treści nauczania:
Podstawowe składniki pokarmowe i ich rola
Etapy obróbki pokarmu – pobieranie, trawienie, wchłanianie pokarmu, usuwanie niestrawionych resztek
Trawienie wewnątrzkomórkowe i pozakomórkowe
Budowa układu pokarmowego bezkręgowców
Budowa układu pokarmowego kręgowców i rola poszczególnych narządów na przykładzie ssaka
Porównanie układu pokarmowego bezkręgowców i kręgowców
Cele lekcji:
Na poziomie wiadomości:
Wymienia składniki pokarmowe
Wymienia narządy budujące układ pokarmowy ssaka
Wyjaśnia funkcje poszczególnych narządów układu pokarmowego
Wylicza przykłady saprobiontów, pasożytów, roślinożerców, mięsożerców i zwierząt wszystkożernych
Definiuje pojęcia saprobionty i pasożyty
Wymienia cechy charakterystyczne roślinożerców, mięsożerców i ich przystosowania do pobierania pokarmu roślinnego i mięsnego
Na poziomie umiejętności:
Określa rolę białek, tłuszczów węglowodanów, witamin i soli mineralnych
Charakteryzuje kolejne etapy obróbki pokarmu
Klasyfikuje zwierzęta ze względu na rodzaj spożywanego pokarmu
Odróżnia trawienie wewnątrzkomórkowe od pozakomórkowego
Wykazuje wyższość funkcjonalną drożnego układu pokarmowego nad układem niedrożnym
Uzasadnia różnice między przewodem pokarmowym roślinożercy i mięsożercy
Analizuje schemat budowy układu pokarmowego ssaka
Analizuje schemat uzębienia mięsożercy i roślinożercy
Różnicuje zęby pod względem sposobu rozdrabniania pokarmu
Na poziomie postaw:
Rozwija zainteresowanie naukami przyrodniczymi
Kształtuje postawę badawczą
Aktywnie uczestniczy w lekcji
Metody:
Obserwacyjne – praca z planszami, tablicą interaktywną
Słowne –praca z podręcznikiem, pogadanka
Aktywizujące - burza mózgów, zadania interaktywne
Formy pracy:
Praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
Podręcznik
Karty pracy
Plansze dydaktyczne
Kserokopie uzębienia ssaka mięsożernego i roślinożernego
Podręcznik elektroniczny wyd. Nowa Era (Multibook)
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca
Czynności organizacyjno – porządkowe
Przypomnienie czynności życiowych oraz podziału organizmów na samożywne i cudzożywne
Faza realizująca
Określenie roli i znaczenia odżywiania oraz składników pokarmowych zawartych w pożywieniu – burza mózgów
Podział zwierząt ze względu na rodzaj spożywanego pokarmu, przykłady saprobiontów, pasożytów, mięsożerców, roślinożerców i wszystkożernych - praca z podręcznikiem elektronicznym
Omówienie etapów obróbki pokarmu – prezentacja animacji przedstawiającej proces
Analiza układu pokarmowego bezkręgowców, wykazanie wyższości układu drożnego nad niedrożnym – praca z podręcznikiem, analiza foliogramów multimedialnych i plansz dydaktycznych
Budowa układu pokarmowego kręgowców na przykładzie ssaka, zwrócenie uwagi na różnice u roślinożerców i mięsożerców, analiza uzębienia roślinożercy i mięsożercy - praca z podręcznikiem i podręcznikiem elektronicznym
Określenie roli poszczególnych struktur układu pokarmowego
* W trakcie omawiania poszczególnych zagadnień uczniowie wypełniają zadania w karcie pracy
Faza podsumowująca
Podsumowanie wiadomości zdobytych w czasie lekcji - wykonanie ćwiczeń zawartych w podręczniku elektronicznym
Określenie zadania domowego: wyjaśnij czym różni się układ pokarmowy roślinożerców od układu mięsożerców
Odżywianie się zwierząt – karta pracy
Podstawowe składniki pokarmowe znajdujące się w pożywieniu zwierząt to ………………………………………………………………………………………….……
Ze względu na rodzaj pobieranego pokarmu zwierzęta można podzielić na saprobionty, pasożyty i zwierzęta, które odżywiają się innymi organizmami lub ...