Dodaj publikację
Autor
Anna Gątkowska
Data publikacji
2017-05-31
Średnia ocena
0,00
Pobrań
26

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz grupowych zajęć logopedycznych dla uczniów klas II - IV w szkole podstawowej. Temat zajęć: Usprawnianie głoski "r" w zabawach i ćwiczeniach na materiale słownym.
 Pobierz (pdf, 38,1 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ GRUPOWYCH ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH

OPRACOWAŁA - ANNA GĄTKOWSKA



Grupa: III - uczniowie klas II - IV szkoły podstawowej.

Czas trwania: 60 min

Temat zajęć: Usprawnianie głoski "r" w zabawach i ćwiczeniach na materiale słownym.

Cel główny:

Utrwalanie prawidłowej wymowy głoski "r".

Cele szczegółowe:

• usprawnianie aparatu mowy (zwłaszcza czubka języka) i prawidłowego oddychania (wdech

nosem, wydech ustami),

słowna,
ćwiczeń praktycznych,
aktywizująca.

• doskonalenie słuchu fonemowego,
• utrwalanie prawidłowej wymowy głoski „r” w wyrazach,
• utrwalanie głoski „r” w zdaniach i mowie swobodnej,
• usprawnianie techniki czytania.

Metody pracy:


• oglądowa,




Środki dydaktyczne:



Przebieg zajęć:

Zajęcia wprowadzające

1.Ćwiczenia usprawniające ruchomość języka "Zabawa pana Jęzorka".

• Pan Jęzorek jest wielkim czyściochem. Codziennie maluje sufit w swoim domu. Przesuwaj

lusterka, kartoniki z obrazkami, woreczek z kaszą, karty pracy.

ćwiczeń ortofonicznych,

szeroki język po podniebieniu górnym w przód i w tył.

• Po malowaniu jest straszny bałagan. Pan Jęzorek wymiata śmieci z podłogi. Przesuwaj język

po podniebieniu dolnym, nie „wychodź” poza zęby.
Jęzorek skacze z sufitu. Kląskaj w bardzo wolnym tempie.


• Nasz przyjaciel zamienia się w gumę do żucia. Połóż boki języka na zęby dolne i przygryź

lekko zębami górnymi. Żuj jak gumę. Pan Jęzorek ustawia meble w domu – dotykaj
językiem górnych a następnie dolnych zębów.

Jęzorek idzie odpocząć - rozciągaj język leżący swobodnie w jamie ustnej tak, aby jego boki
dotykały zębów trzonowych; nstępnie wstaje, wychodzi na podwórko – wysuwaj szeroki
język przez lekko zbliżone zęby.


2. Ćwiczenia przygotowawcze.

Zabawa w mechanika samochodowego, który wymienia silniki w pojazdach. Naśladowanie
odgłosów pracy silnika mówiąc wielokrotnie logotomy: tttt, dddddd, tdtdtd, tdn, teda, tede,
tedo, tedu, tedy.

3. Wykonywanie ruchów naprzemiennych mówiąc jednocześnie sylaby

• dotykaj na zmianę prawą ręką lewego kolana i lewą ręką prawego kolana, mów rytmicznie:

tra, tro, tre, tru, try,

• dotykaj na zmianę prawą ręką lewej pięty, i lewą ręką prawej pięty mów rytmicznie: dra,

dro, dre, dru, dry,

• dotykaj na zmianę prawym kolanem lewego łokcia i lewym kolanem prawego łokcia, mów

rytmicznie: pra, pro, pre, pru, pry.


Zajęcia właściwe

1. Zabawa słowami. Rzucenie woreczka do kolegi wymawiając słowo, które zaczyna się
ostatnią głoską usłyszanego słowa z występującą w niej głoską "r".

2. Zgadnij o czym mówię? Dziecko opisuje rzecz na obrazku, którą wylosowało, pozostali
próbują odgadnąć o czym mowa.

3. Układanie zdań z rozsypanki wyrazowej (dwa zdania dla każdego dziecka).

czekoladowych kupił cukierków. Arek kilogram
się peleryną Rolnik granatową z kapturem. nakrył
kredką paprykę. rysuje czerwoną Renata
różowe pokazano żakiety. W żurnalu
Trębacz hejnał. dla gra uroczyście słuchaczy
regularnie Czarek karate. ćwiczy Wieczorem
aby ...