Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ LEKCJI
Nauczyciel prowadzący zajęcia: mgr Dagmara Kaczmarek
Typ szkoły: Technikum
Poziom nauczania: podstawowy
Materiały dydaktyczne: podręcznik Profi 1, samodzielnie wykonane pomoce dydaktyczne
Temat zajęć lekcyjnych: Mein Zimmer und meine Wohnung (Mój pokój i moje mieszkanie)
Cele lekcji:
1. Doskonalenie sprawności rozumienia ze słuchu (słuchanie globalne i selektywne).
2. Rozwijanie sprawności mówienia.
3. Poszukiwanie, porządkowanie i wykorzystywanie informacji z różnych źródeł.
4. Doskonalenie pracy w parach, w grupach i pracy samodzielnej.
5. Aktywacja i wprowadzenie słownictwa do tematu „Mój pokuj i moje mieszkanie”.
PRZEBIEG LEKCJI
Część wprowadzająca:
• Uczniowie podają po polsku nazwy mebli, nauczyciel zapisuje je na tablicy w języku niemieckim.
• Uczniowie podają po polsku nazwy pomieszczeń znajdujących się w mieszkaniu, nauczyciel zapisuje je na tablicy w języku niemieckim.
• Kilka wskazanych przez nauczyciela osób czyta zapisane wyrazy.
Prezentacja nowego materiału:
• Nauczyciel czyta tekst z książki, uczniowie słuchają, następnie przyporządkowują odpowiedni fragment tekstu do obrazka.
• Nauczyciel rozdaje materiały dydaktyczne ( kartki z meblami i urządzeniami znajdującymi się w domu), uczniowie na ich podstawie uzupełniają rodzajniki przy rzeczownikach.
• Nauczyciel czyta tekst z książki, uczniowie słuchają, następnie numerują kolejno pojawiające się pomieszczenia w domu.
• Nauczyciel rozdaje materiały dydaktyczne (kartki z rozplanowanym mieszkaniem) uczniowie muszą dopasować nazwy pomieszczeń do obrazków.
Część utrwalająca:
• Uczniowie dopasowują (na materiałach dydaktycznych rozdanych przez nauczyciela) nazwy mebli do obrazków.
• Uczniowie opisują na podstawie obrazków mieszkanie oraz pomieszczenia, jak są umeblowane i gdzie co się znajduje.
Podsumowanie lekcji i objaśnienie pracy domowej
• Uczniowie mają na podstawie poznanego materiału opisać swoje mieszkanie oraz swój pokuj.