Dodaj publikację
Autor
Dagmara Kaczmarek
Data publikacji
2017-05-31
Średnia ocena
0,00
Pobrań
6

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji języka niemieckiego "Pocztówka dla przyjaciół".
 Pobierz (doc, 32,0 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ LEKCJI

Nauczyciel prowadzący zajęcia: mgr Dagmara Kaczmarek

Typ szkoły: Technikum
Poziom nauczania: podstawowy
Materiały dydaktyczne: podręcznik Profi 1,

Temat zajęć lekcyjnych: „Eine Postkarte an die Freunde” (Pocztówka do przyjaciół)

Cele lekcji:
1. Rozwijanie sprawności czytania.
2. Rozwijanie sprawności mówienia.
3. Rozwijanie i doskonalenie sprawności pisania.
4. Poszukiwanie, porządkowanie i wykorzystywanie informacji z różnych źródeł.
5. Doskonalenie pracy w parach, w grupach i pracy samodzielnej.
6. Aktywacja i wprowadzenie słownictwa do tematu „Eine Postkarte an die Freuinde”

PRZEBIEG LEKCJI

Część wprowadzająca:
• Uczniowie czytają pocztówkę i odpowiadają na pytanie: Wo ist Anna?
• Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na formę listu osobistego w języku niemieckim ( data, rozpoczęcie listu do osoby, z którą się dobrze znamy – Lieber/Liebe, formuła zakończenia: Viele Grüβe, podpis – bezpośrednia forma – du).
• Nauczyciel odczytuje list na głos.
• Uczniowie odczytują w plenum list.

Prezentacja nowego materiału:
• Uczniowie uzupełniają luki w tekście, wykorzystując podane środki językowe.
• Uczniowie odczytują swoje wersje listu.
• Uczniowie ćwiczą wymowę głosek /eu/ i /sch/, naśladując wzorcowa wymowę
• Uczniowie uzupełniają zapis graficzny:
np.: /eu/ - Freund, neun, Europa, /sch/ - Schule, schlecht, schade.

Część utrwalająca:
• Praca samodzielna – uczniowie uzupełniają odpowiednio punkty 1-5 ( np. wiem jak rozpoczynać i kończyć kartkę lub e-mail do przyjaciół).

Podsumowanie lekcji i objaśnienie pracy domowej

• Uczniowie mają napisać kartkę z podróży do swojego przyjaciela, według form listu osobistego w języku niemieckim.