Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ LEKCJI
Nauczyciel prowadzący zajęcia: mgr Dagmara Kaczmarek
Typ szkoły: Technikum
Poziom nauczania: podstawowy
Materiały dydaktyczne: podręcznik Profi 1,
Temat zajęć lekcyjnych: Räum endlich dein Zimmer auf! (Posprzątaj wreszcie pokój?)
Cele lekcji:
1. Doskonalenie sprawności rozumienia ze słuchu (słuchanie globalne i selektywne).
2. Rozwijanie sprawności mówienia.
3. Doskonalenie pracy w parach i pracy samodzielnej.
4. Aktywacja i wprowadzenie słownictwa do tematu „Räum endlich dein Zimmer auf!”.
5. Wprowadzenie konstrukcji gramatycznej : trubu rozkazującego.
PRZEBIEG LEKCJI
Część wprowadzająca:
• Nauczyciel objaśnia piktogramy np. die Pflanzen gieβen – podlewać kwiaty, den Müll vegbringen – wyrzucać śmieci itp.
• Uczniowie słuchają tekstów A i B i odpowiadają na pytania: Worum geht es in dem Tekst?- O co chodzi w tekście?, Wer sind die Sprecher? – Kim są rozmówcy?
• Uczniowie słuchają tekstów po raz drugi i zaznaczają jakie czynności są wykonywane w poszczególnych tekstach.
Prezentacja nowego materiału:
• Uczniowie uzupełniają polecenia np.: A: Räum dein Zimmer auf! Gieβ die Pflanzen! B: Spült das Geschirr! Bringt den Müll weg!
• Uczniowie porównują wpisy, czytają na głos odpowiedzi.
Część utrwalająca:
• Uczniowie uzupełniają w lukach formy trybu rozkazującego 2. osoby liczby pojedynczej i 2. osoby liczby mnogiej np.: Räum dein Zimmer auf! Mach die Wohnung sauber!
• Uczniowie droga dedukcji formułują zasady tworzenia trybu rozkazującego dla liczby pojedynczej i mnogiej.
• Nauczyciel weryfikuje zasady tworzenia trybu rozkazującego.
Podsumowanie lekcji i objaśnienie pracy domowej
• Uczniowie mają napisać swojemu koledze z Niemiec jakie czynności musza być wykonane w domu ( zastosowanie trybu rozkazującego).