Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz lekcji ekonomii w klasie I liceum
Temat lekcji: System emerytalny
Cel ogólny:
Zapoznanie się z systemem emerytalnym w Polsce.
cele szczegółowe:
uczeń wie kiedy miała miejsce reforma systemu emerytalnego i na czym polegała;
uczeń wie w jakim wieku nabywa się praw emerytalnych;
uczeń rozumie jak konieczne jest odprowadzanie składek na fundusz emerytalny i z czym się to wiąże;
uczeń wie jakie filary w systemie emerytalnym występują i potrafi je zdefiniować.
Środki dydaktyczne:
Prezentacja multimedialna, ćwiczenie polegające na wyliczeniu składek do I filaru – ZUS dla danej kwoty brutto
Metody i formy pracy:
Wykład i pogadanka, wyliczanie funduszu emerytalnego, rentowego, chorobowego i wypadkowego
Przebieg lekcji
Faza wstępna
Sprawdzenie listy obecności
Odpytanie ucznia z poprzedniej lekcji
Podanie tematu lekcji
Faza realizacyjna
Wprowadzenie, przedstawienie prezentacji multimedialnej
Nawiązanie do pojęć, z którymi uczniowie spotykają się w życiu codziennym podczas rozmów z rodzicami oraz słuchając informacji w mediach;
Omówienie zagadnień, czyli co to jest emerytura, jaki wiek emerytalny obowiązuje w Polsce, na czym polega I,II,III filar, jakie składki są odprowadzane do nich, jakie są stawki aktualnie świadczeń emerytalnych, prognozy przyszłych emerytur;
Wypełnianie ćwiczenia polegającego na wyliczeniu składek w pierwszym filarze;
Podział uczniów na przeciwników i zwolenników obowiązującego systemu emerytalnego, dyskusja.
Faza podsumowująca
Podsumowanie wiadomości, ocena aktywności uczniów, zadanie pracy domowej