Dodaj publikację
Autor
Magdalena Żurawska
Data publikacji
2017-06-01
Średnia ocena
0,00
Pobrań
33

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć, jakie można przeprowadzić z dziećmi w wieku przedszkolnym (w grupie 6-latków), w okresie wielkanocnym.
 Pobierz (docx, 21,2 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ ZAJĘCIA

Imię i nazwisko nauczyciela

Magdalena Żurawska

Grupa

5 i 6-latki

Temat bloku

Wkrótce Wielkanoc

Temat dnia

Wielkanocne pisanki

Temat zajęć

Różne jajka

Treści z podstawy programowej

P.P. 1. 2) przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych;

P.P. 3. 2) mówi płynnie, niezbyt głośno, dostosowując ton głosu do sytuacji;

P.P. 3. 3) uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach;

P.P. 5. 3) jest sprawne fizycznie lub jest sprawne w miarę swoich możliwości;

P.P. 5. 4) uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej;

P.P. 9. 2) przejawia, na miarę swoich możliwości, zainteresowanie wybranymi zabytkami i dziełami sztuki oraz tradycjami

i obrzędami ludowymi ze swojego regionu;

P.P. 12. 1) nazywa oraz wyróżnia rośliny i zwierzęta żyjące w różnych środowiskach przyrodniczych, np. na polu, na łące, w lesie;

P.P. 13. 1) liczy obiekty i odróżnia błędne liczenie od poprawnego;

Organizacja zajęcia

Data

10 kwietnia 2017 r.

Cele ogólne

– zapoznanie dzieci z informacjami o różnych rodzajach jajek i zwierzętami, które się z nich wykluwają

– zapoznanie dzieci z pojęciami „zwierzęta jajorodne” i „zwierzęta żyworodne”

Cele szczegółowe

Dziecko:

– wie, z jakich części składa się jajko

– właściwie klasyfikuje zwierzęta na żyworodne i jajorodne

– wie, że nie tylko ptaki wykluwają się z jajek

– wie, jakie potrawy można przyrządzić z jajek

– wymienia zwierzęta jajorodne i zwierzęta żyworodne

Metody pracy

– podające: rozmowa, objaśnienia

– eksponujące: obserwacja i pokaz

– problemowe: zadań do wykonania

– praktyczne: samodzielnych doświadczeń

Formy pracy

– grupowa

– indywidualna

Środki dydaktyczne

– jajko

– ilustracje przedstawiające zwierzęta żyworodne i jajorodne

– historyjką obrazkowa „Od skorupki do kurczaczka”

– ilustracje potraw z jajek

– film edukacyjny: https://www.youtube.com/watch?v=LsrRsxF0teE

– ilustracje pisanek, kraszanek, drapanek, wydmuszek, pisanek ażurowych

Przebieg zajęcia

Powitanie.

„Witam wszystkich, którzy…(np. mają na sobie coś zielonego, przyszli do przedszkola z babcią/dziadkiem/rodzicami, mają rodzeństwo, mają starszą siostrę/brata itp.). Powitanie kończy się w momencie, kiedy wszystkie dzieci zostaną powitane.

Pisanki Doroty Gellner.

Nauczyciel odczytuje wiersz D. Gellner pt. Pisanki. Następnie zadaje dzieciom pytania odnośnie jego treści.

Jaja wielkanocne.

Wyjaśnienie słów: pisanka, kraszanka, wydmuszka, drapanka, pisanka ażurowa. Odszukiwanie przez dzieci różnic pomiędzy nimi i wskazywanie ich. Zapoznanie dzieci ze sposobem tworzenia wydmuszek.

Budowa jaja.

Nauczyciel prezentuje dzieciom kurze jajko. Wyjaśnia, posługując się ilustracjami, jego budowę, a następnie pokazuje dzieciom jaja należące do różnych ...