Dodaj publikację
Autor
Anna Polak
Data publikacji
2017-06-02
Średnia ocena
0,00
Pobrań
9

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Praca z materiałem gramatycznym dotyczącym czasu przyszłego prostego. Zapoznanie się z krótkimi wypowiedziami na temat interesujących miejsc na mapie Federacji Rosyjskiej.
 Pobierz (docx, 21,5 KB)

Podgląd treści

Scenariusz lekcji otwartej z języka rosyjskiego w klasie III gimnazjum

Temat lekcji: Pojedźmy do Rosji- czas przeszły prosty.

Тема: Давай поедем в Россию- будущее время.

Cele ogólne:- praca z materiałem gramatycznym dotyczącym czasu przyszłego prostego

- zapoznanie się z krótkimi wypowiedziami na temat interesujących miejsc na mapie Federacji Rosyjskiej

Cele szczegółowe:

- uczeń rozumie krótkie i proste wypowiedzi pisemne

- znajduje w tekście określone wypowiedzi

- uczeń tworzy krótkie, proste i zrozumiałe wypowiedzi ustne, w których:

• opisuje przedmioty i miejsca

• wyraża swoje opinie i uczucia

• określa główną myśl tekstu

• wybiera prawidłową odpowiedź

Metody pracy:

- praca z tekstem

• czytanie ze zrozumieniem

• tłumaczenie i powtarzanie/przetwarzanie informacji;

- komunikatywna

• odpowiedzi na pytania

• wybór właściwej odpowiedzi

Środki dydaktyczne:

- podręcznik z ćwiczeniami „Ехо 3”

- mapa fizyczna Rosji

- zeszyt

- tablica

Formy pracy:

- praca z całą klasą

- praca indywidualna

Umiejętności wynikające z podstawy programowej realizowanej w czasie zajęć:

- uczeń potrafi sformułować wypowiedź na temat symboli Rosji

- uczeń potrafi tworzyć i stosować formy osobowe czasowników w czasie przeszłym prostym

- uczeń rozumie krótki autentyczny tekst i potrafi szczegółowo przekazać jego treść

- udziela odpowiedzi na pytanie realioznawcze dotyczące Rosji na podstawie przeczytanego tekstu

- uczeń wyszukuje i selekcjonuje usłyszane i przeczytane informacje

Przebieg lekcji

Faza wprowadzająca:

- Przywitanie klasy

- Sprawdzenie obecności

- Informowanie uczniów o temacie i celach lekcji bieżącej

- Zapisanie dzisiejszej daty i tematu lekcji

- Rozgrzewka językowa:

Rozmowa o podróży na podstawie ćwiczenia z podręcznika

- Sprawdzenie pracy domowej:

Pytania o narodowe symbole Rosji typu: Какие символы России вы знаете?

Ćwiczenia wprowadzające:

- Omówienie tworzenia i stosowania czasu przeszłego prostego i zastosowanie wiedzy w ćwiczeniach

Ćwiczenia zasadnicze:

- zapoznanie się z informacjami o rosyjskich rekordach- czytanie i tłumaczenie tekstów

- odpowiedzi na pytania prawda czy fałsz

- wskazanie na mapie Rosji miejsc rekordów

- ogłoszenie informacji o możliwości przygotowania prac dodatkowych dotyczących prezentacji ważnych miejsc w Rosji- forma plastyczna z tekstem- prace będą wykorzystane do gazetki szkolnej

Podsumowanie aktywności uczniów na lekcji. Wystawienie ocen za pracę na lekcji uczniom, którzy najczynniej brali udział w wykonywaniu ćwiczeń.

Zadanie pracy domowej:

- pisemnie- ćw. 3/str. 122 i ćw. 5/str. 123

- ustnie- utrwalić informacje o miejscach interesujących w Rosji na podstawie ćw. 5a/str. 39

Po lekcji uczniowie powinni umieć:

- wypowiedzieć się ustnie zwięźle o symbolach FR – hymn, herb, flaga

- znać zastosowanie i tworzenie czasu przyszłego prostego

- znać informacje na temat ważnych miejsc na mapie Rosji i potrafić je na niej wskazać.