Dodaj publikację
Autor
Anna Polak
Data publikacji
2017-06-02
Średnia ocena
0,00
Pobrań
5

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Praca nad nowym materiałem leksykalnym mająca na celu przygotowanie uczniów do rozumienia tekstu ze słuchu. Zwracanie uwagi na prawidłową wymowę i poprawną pisownię rosyjską. Czytanie ze zrozumieniem tekstu w celu skutecznego zapamiętywania informacji i zadawania pytań.
 Pobierz (docx, 20,9 KB)

Podgląd treści

Scenariusz lekcji języka rosyjskiego w klasie VI

Temat lekcji: Baśnie H. K Andersena- kolejność zdarzeń w pytaniach.

Тема: Басни Г. Х. Андерсена- очередность событий в вопросах.

Cele ogólne:- praca nad nowym materiałem leksykalnym mająca na celu przygotowanie uczniów do rozumienia tekstu ze słuchu

- zwracanie uwagi na prawidłową wymowę i poprawną pisownię rosyjską

- czytanie ze zrozumieniem tekstu w celu skutecznego zapamiętywania informacji i zadawania pytań

Cele szczegółowe:

- utrwalanie i rozwijanie nawyków umiejętności mówienia, rozumienia, czytania i pisania po rosyjsku

- doskonalenie umiejętności zadawania pytań w określonej sytuacji językowej

- doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem, poprawiania błędów

Metody pracy:

- audio-lingwalna

• tworzenie nawyków poprzez automatyczne stosowanie zwrotów i struktur

• łączenie materiału audio z zagadnieniami językowymi

- praca z tekstem

• czytanie ze zrozumieniem, pisanie

- komunikatywna

• układanie pytań do fragmentów tekstu- ustne i pisemne

• poszukiwanie odpowiedzi na pytania

Środki dydaktyczne:

- podręcznik z ćwiczeniami „Ступени 3”

- magnetofon, płyta CD

- zeszyt

- tablica

Formy pracy:

- praca z całą klasą

- praca indywidualna

Umiejętności wynikające z podstawy programowej realizowanej w czasie zajęć:

- uczeń stosuje strategie komunikacyjne ( np. domyśla się znaczenia wyrazów z kontekstu, rozumie tekst zawierający nieznane słowa i zwroty)

- uczeń przetwarza tekst:

• przekazuje ustnie informacje uzyskane z tekstu słuchanego lub czytanego

• na podstawie informacji uzyskanych z tekstu słuchanego lub czytanego redaguje pytania do tekstu i je zapisuje

- uczeń zna i stosuje nazwy zjawisk przyrody, zjawisk atmosferycznych, warunków pogodowych i zmian w przyrodzie w poszczególnych porach roku

Przebieg lekcji

Faza wprowadzająca:

- Przywitanie klasy

- Sprawdzenie obecności

- Informowanie uczniów o temacie i celach lekcji bieżącej

- Zapisanie dzisiejszej daty i tematu lekcji

- Rozgrzewka językowa:

Pytania o dzisiejsze warunki pogodowe typu: Какая сегодня погода на дворе? Какая температура? Сколько градусов? Свет солнце? Дует ветер?

Ćwiczenia wprowadzające:

- zapoznanie uczniów z poleceniem do ćwiczenia

- odtworzenie z płyty CD nieuporządkowanego fragmentu baśni Andersena

- uporządkowanie fragmentów tekstu zgodnie z informacjami otrzymanymi podczas słuchania zapisu

Ćwiczenia zasadnicze:

- czytanie fragmentów tekstu przez uczniów

- wspólne tłumaczenie ogólnego znaczenia tekstu, nawet jeśli nie każde słowo jest zrozumiałe

- zadanie i zapisanie po jednym pytaniu do każdego fragmentu tekstu

Podsumowanie aktywności uczniów na lekcji. Wystawienie ocen za pracę na lekcji uczniom, którzy najczynniej brali udział w wykonywaniu ćwiczeń.

Zadanie pracy domowej:

- pisemnie- ułożenie i zapisanie pytań do fragmentów tekstu nr 5 i 6

- ustnie- nauka płynnego czytania całego tekstu.