Dodaj publikację
Autor
Karolina Woźniak
Data publikacji
2017-06-07
Średnia ocena
0,00
Pobrań
116

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Cechy opowiadania detektywistycznego na przykładzie opowiadania "Psy się nie mylą".
 Pobierz (doc, 54,0 KB)

Podgląd treści


Konspekt lekcji języka polskiego dla klasy I gimnazjum

Temat: Odsłaniamy tajemnice opowiadania detektywistycznego na przykładzie tekstu
A. Conan Doyle’a „Psy się nie mylą”.

Cele ogólne: - wskazanie cech prozy detektywistycznej na przykładzie omawianego opowiadania

Cele szczegółowe:

Uczeń:

- wyjaśnia pojęcie opowiadanie,

- wskazuje bohaterów opowiadania,

- odtwarza wydarzenia i opisuje sposób budowania akcji,

- wyjaśnia pojęcia: retrospekcja, odwrócona fabuła,

- wskazuje cechy opowiadania detektywistycznego na przykładzie tekstu „Psy się nie mylą”,

- wymienia słynnych detektywów – bohaterów utworów detektywistycznych,

- pracuje w grupie, umiejętnie komunikując się z kolegami.

Odwołania do podstawy programowej:

I.1.1) uczeń odbiera komunikaty pisane (…),

I.1.2) uczeń wyszukuje w wypowiedzi potrzebne informacje oraz cytuje odpowiednie fragmenty tekstu,

II.1.1) uczeń rozpoznaje tematykę utworu

II.2.1) uczeń przedstawia najistotniejsze treści w takim porządku, w jakim występują one w tekście,

II.2.6) uczeń przypisuje czytany utwór do właściwego rodzaju literackiego,

II.2.8) uczeń rozpoznaje odmiany gatunkowe literatury popularnej: (…) opowiadanie detektywistyczne,

Metody pracy: burza mózgów, elementy dyskusji, praca w grupach, praca pod kierunkiem nauczyciela

Środki dydaktyczne: tekst opowiadania „Psy się nie mylą”, przygotowane karty pracy dla grup

Formy pracy: indywidualna, grupowa

Czas pracy: 45 minut

Przebieg zajęć:

1. Wprowadzenie tematu i omówienie celu lekcji. Nauczyciel po dokonaniu czynności organizacyjnych informuje uczniów o celu zajęć i przewidywanych efektach. Zadaniem uczniów będzie poznanie cech opowiadania detektywistycznego i wskazanie ich w przeczytanym tekście „Psy się nie mylą”.

2. Nauczyciel prosi uczniów, aby wskazali przyczyny popularności utworów detektywistycznych oraz znane im dotychczas słynne postacie detektywów (zarówno literatura, jak i film). Podczas „burzy mózgów” powstaje mapa mentalna wokół pojęcia UTWORY DETEKTYWISTYCZNE.

Uczniowie powinni wskazać następujące przyczyny popularności prozy detektywistycznej:

- zawiera zagadkę, która czytelnik usiłuje sam rozwiązać,

- ma wciągającą fabułę,

- trenuje logiczne myślenie,

- zawierają „dreszczyk emocji”, trzymają w napięciu,

- dużo się w nich dzieje, akcja jest interesująca,

- zaskakują rozwiązaniem akcji.

Słynne postacie detektywów:

- Herkules Poirot

- Sherlock Holmes,

- Adam Cisowski „Szatan z siódmej klasy”,

- prokurator Teodor Szacki (bohater powieści Zygmunta Miłoszewskiego)

- Eberhard Mock (bohater powieści Marka Krajewskiego)

3. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy metodą losowania. Grupy zajmują miejsca i otrzymują kartę pracy. Ich zadaniem będzie wpisać do otrzymanego diagramu informacje dotyczące powiadania detektywistycznego – karta pracy zawiera pewne podpowiedzi, nauczyciel
w trakcie pracy udziela uczniom wskazówek:

[pic]

4. Po upływie czasu wyznaczonego na opracowanie zadania, nauczyciel prosi grupy, aby odczytały swoje odpowiedzi, tym samym klasa konstruuje definicję i cechy opowiadania detektywistycznego, która zostaje zapisana na tablicy. Uczniowie zapisują notatkę w zeszytach przedmiotowych.

5. Nauczyciel podsumowuje pracę grup, oceniając wkład ...