Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ Z OKAZJI UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA
Oprac. J. Golc
Baczność.
Poczet sztandarowy, sztandar szkoły wprowadzić.
Do hymnu państwowego. HYMN
Po hymnie.
Serdecznie witamy szanowna dyrekcję, grono pedagogiczne oraz was koleżanki i koledzy na uroczystym apelu przygotowanym z okazji nadchodzącej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Najpierw zapraszamy was do wysłuchania co na temat konstytucji mieli do powiedzenia uliczni przechodnie w pewnym polskim mieście.
PREZENTACJA – SONDA ULICZNA
A jak to było naprawdę?
PREZENTACJA W TLE – KONSTYTUCJA 3 MAJA
Gabrysia: Ojczyzna, Polska, naród – słowa zwykłe czy bliskie? Dzień 3 maja – cóż to za data? Czemu wtedy mamy wolny dzień od nauki?
Dla setek młodych ludzi to jedna z wielu nic nie znaczących uroczystości. Dziś, na początku XXI wieku, żyjąc w zawrotnym tempie, negujemy wszelkie wartości, odrzucamy autorytety, wysuwamy na pierwszy plan życie teraźniejszością. Coraz trudniej jest przekonać młodzież do pamiętania o przeszłości. Buntujemy się bowiem przeciwko górnolotnym słowom. Nudzą nas wiece, uroczystości, akademie, rocznice i święta. Ale czy tak być powinno?! Przecież naród, który nie zna swojej przeszłości powoli ginie i nie zbuduje przyszłości.
Zatrzymajmy się więc na chwilę, aby rozważyć te trzy jakże ważne w naszej historii słowa,
słowa które widniały na sztandarach, słowa, które zbudowały naszą przeszłość.
Brzmią one: Bóg, Honor, Ojczyzna.
Sylwia: Cóż znaczą te słowa dla młodego pokolenia? Czy możemy je wymazać z naszej świadomości? Każdy z nas ma prawo do własnych sądów i przekonań, ale żeby być w pełni wolnym, trzeba znać i rozumieć prawa i zasady wolności. Mówimy, że 3 Maja 1791r. to dzień wolności dla Polaków.
Natalia: Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja uroczyście obchodzili polscy
patrioci już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Wielkim świętem państwowym rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja była w okresie
międzywojennym. Po 2 wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej, zaprzestano obchodzenia tej rocznicy. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował przywrócić jako święto państwowe dzień 3 Maja. Jak to się więc stało, że nasi przodkowie przeszło 200 lat temu zrozumieli co znaczy wolność? Dlaczego tę rocznicę nazywamy świętem wolności i radości?
Gabrysia:
Polska, kiedyś silna i niezdobyta, stała się w XVIII w. targowiskiem próżności i prywaty szlachty. Wewnętrzne kłótnie i swary, a także wadliwy ustrój, którego symbolem stało się liberum veto i wolna elekcja, doprowadziły państwo na kraj przepaści.
Młody i światły król Stanisław August Poniatowski chciał reformować państwo wbrew magnatom i masom szlacheckim, ale szlachta zapatrzona w przeszłość walczyła przeciwko reformom, w obronie źle pojmowanej ...