Dodaj publikację
Autor
Joanna Golc
Data publikacji
2017-06-12
Średnia ocena
0,00
Pobrań
170

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji - Nieczytanie - Wisława Szymborska
 Pobierz (docx, 32,3 KB)

Podgląd treści

Scenariusz lekcji

Temat: Ocena współczesności – Wisława Szymborska „Nieczytanie”.

Cele lekcji:

Skłonienie uczniów do refleksji na temat codzienności współczesnego człowieka.

Kształcenie literackie w zakresie interpretacji i analizy tekstu poetyckiego i filozoficznego, wartościowania oraz porównywania treści i wyciągania wniosków.

Aktywizacja uczniów do zabierania głosu, wyrażania zdania oraz własnych przemyśleń na tematy związane z obydwoma utworami (wierszem „Nieczytanie” i tekstem prof. T. Gadacza).

Zachęcenie uczniów do czytelnictwa i pogłębiania swojej wiedzy poprzez krytykę współczesnych trendów do „nieczytania” i powierzchownego korzystania z życia.

Metody:

Praca z tekstem

Praca z kartą pracy

Pogadanka

Burza mózgów

Dyskusja

Heureza

Formy pracy:

Zbiorowa, indywidualna

Przebieg lekcji:

Sprawdzenie obecności. Podyktowanie tematu. Zapoznanie uczniów z celem lekcji. Sprawdzenie zad. dom (Cz. Miłosz „Wiek nowy”- analiza)

Wspólne poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: „Co Waszym zdaniem wypełnia codzienność współczesnego człowieka?” i zapisanie pomysłów na tablicy w postaci mapy myśli.

Prezentacja grafiki przedstawiającej człowieka otoczonego ze wszystkich stron urządzeniami i zachęta do uzupełnienia mapy myśli o pojawiające się pomysły.

Rozdanie kart pracy, wydanie polecenia przepisania do nich notatki.

Praca samodzielna. Wypisanie przez uczniów w kartach pracy ich skojarzeń z pojęciami „czytanie” i „nieczytanie”. Odczytanie wybranych pomysłów.

Głośna lektura tekstu „Nieczytanie” W. Szymborskiej (s.180 w podręczniku).

Wspólna analiza kolejnych strof utworu i poszukiwanie skojarzeń podmiotu lirycznego z tymi pojęciami. Nauczyciel notuje na tablicy, zaś uczniowie na bieżąco przepisują do karty pracy.

Wspólne wypełnienie informacji na temat wspomnianych w wierszu Marcela Prousta i Bolesława Prusa oraz na temat adaptacji filmowych „Lalki”.

Nauczyciel zadaje uczniom pytania:

a)„Jak podmiot liryczny ocenia współczesny świat?” Prosi o zwrócenie uwagi na fragmenty: „Żyjemy dłużej,/ ale mniej dokładnie/ i krótszymi zdaniami” oraz „A my na piątym biegu/i-odpukać-zdrowi”.

b) „Jak scharakteryzowałbyś człowieka, który oczekuje, by do dzieła literackiego dołączano pilota do przełączania programów?”

Nauczyciel wspólnie z uczniami dyskutuje na ten temat, następnie każdy uczeń samodzielnie redaguje odpowiedzi na te pytanie w swojej karcie pracy.

Nauczyciel zadaje uczniom pytanie: „W jaki sposób język wypowiedzi odzwierciedla jakość relacji między ludźmi?” Prosi, by uczniowie wzięli pod uwagę użycie zaimków: tu, jakimś, gdzieś, kiedyś, kogoś, kto to taki, wyrazów: chyba, pewnie, podobno oraz sformułowania: mój eks, kogoś innego na P. Po przedyskutowaniu odpowiedzi uczniowie uzupełniają notatkę w karcie pracy.

Nauczyciel wspólnie z uczniami próbuje ustalić związek tytułu „Nieczytanie” z wymową wiersza. Uczniowie samodzielnie zapisują wniosek w kartach pracy.

Głośne odczytanie tekstu prof. Tadeusza Gadacza i omówienie go wraz z klasą.

Zadanie uczniom zadania domowego (zapisanego w karcie pracy): „Odnajdź punkty wspólne rozumowania Filozofa i ...