Dodaj publikację
Autor
AnnaBinkowska
Data publikacji
2017-06-18
Średnia ocena
0,00
Pobrań
42

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć dla uczniów szkoły podstawowej na koło przyrodnicze. Przedstawia zagadnienie wymiany gazowej. Uczniowie budują model płuca.
 Pobierz (doc, 43,0 KB)

Podgląd treści

Temat: Jak działają nasze płuca?

Cele: Uczeń potrafi:
-wymienić elementy układu oddechowego
-wskazać na planszy i fantomie poszczególne części układu oddechowego
-wykonać prosty model płuca przedstawiający sposób jego działania
-opisuje etapy oddychania (wdech i wydech), nazywa gazy biorące udział w oddychaniu
-wyjaśnia na czym polega zależność miedzy układem oddechowym a krwionośnym
Metoda: pogadanka, praca manualna, praca z planszą i fantomem
Forma: zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: plastikowa butelka, rurka od długopisu, kawałek sznurka, 2 gumki recepturki, 2 baloniki, plastelina, fantom, plansza „Budowa układu oddechowego” centymetr krawiecki, załącznik 1, załącznik 2.
Przebieg zajęć.
1. Pogadanka na temat czynności życiowych człowieka. (ok. 15 minut)
-zwrócenie szczególnej uwagi na czynność jaką jest: oddychanie,
-wykazanie nie różnicę pomiędzy oddychaniem a wymianą gazową,
Uczniowie:
• wymieniają gazy niezbędne w procesie oddychania (tlen i dwutlenek węgla)
• wymieniają znane im części ciała człowieka botach udział w trakcie wymiany gazowej
Podsumowanie:
• Oddychanie jest jedną z 6 czynności życiowych, którą wykonuje każdy organizm żywy.
• W czasie tego procesu człowiek pobiera z powietrza tlen a wydala dwutlenek węgla
(zwrócenie uwagi na fakt, że u roślin jest odwrotnie).
• Człowiek oddychając wykorzystuje płuca, nos, oskrzela i inne narządy (które zostaną omówione w następnej części).
• W czasie wymiany gazowej następują dwie fazy wdech i wydech.

2. Opisanie narządów tworzących układ oddechowy (ok. 15 min)
● Nauczyciel wykorzystując planszę i fantoma omawia poszczególne narządy układu oddechowego jama nosowa, jama ustna, gardło, krtań, tchawica, oskrzela, oskrzeliki płuca, żebra budujące klatkę piersiową, przepona
Uczniowie
• Pokazują w ramach powtórki poszczególne elementy układu oddechowego na podstawie fantoma

• Wypełniają rysunek układu oddechowego Załącznik1.

3. Wykazanie różnic pomiędzy wdechem i wydechem (ok. 10 minut)

Ćwiczenie1
Uczniowie dopierają się parami i mierzą przy pomocy centymetra krawieckiego obwód klatki piersiowej w czasie wdechu i wydechu. Wyniki zapisują na kartce.
Podsumowanie :
• w czasie wdechu klatka jest większa w czasie wydechu klatka piersiowa zmniejsza się

4. W celu wyjaśnienia dlaczego dzieje się tak dlaczego nasza klatka piersiowa powiększa się w czasie wdechu wykonamy model płuca.Uczniowie przystępują do części manualnej zajęć.

Ćwiczenie 2 – Budowa sztucznego płuca (ok. 20 minut)
Uczniowie otrzymują załącznik 2 i przytupują do wykonania modelu sztucznego płuca

5. Podsumowanie pracy. (ok. 15 minut)
Wyjaśnienie na przykładzie wykonanych przez uczniów modeli na jakiej zasadzie działają płuca:
Butelka- pełni rolę sztywnej klatki piersiowej
Membrana-przepona
Mały balonik w środku butelki-płuco
Kiedy ciągniemy za sznurek na membranę ciśnienie w butelce spada i mały balonik rozszerza się: to jest faza wdechu. I odwrotnie puszczona membrana podnosi ciśnienie, które zmusza ...