Dodaj publikację
Autor
Aleksandra Nocuń
Data publikacji
2017-06-27
Średnia ocena
5,00
Pobrań
42

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć w grupie 3-4latków.
 Pobierz (docx, 46,7 KB)

Podgląd treści

Wiosenne spotkanie z czarodziejką - zajęcia w grupie 3-4latków

Cel ogólny:

- rozwijanie umiejętności współpracy w grupie i zespole z wykorzystaniem zabaw ruchowych, plastycznych, muzycznych.

Cele szczegółowe:

- słucha i ogląda z zainteresowanie opowiadania nauczyciela;

- odpowiada na pytania dotyczące opowiadania;

- rozpoznaje zapis swojego imienia;

- rozwiązuje zagadki i naśladuje dźwięki wydawane przez owady;

- reaguje na podany sygnał wzrokowy - rozpoznaje symbol;

- rysuje po śladzie;

- współpracuje w parze, w grupie;

Metody pracy:

–słowne: rozmowa, instrukcja, objaśnienia, zagadki, opowiadanie,

–czynne: kierowana własna działalnością, zadań stawianych dziecku,

–percepcyjne: teatrzyk kamishibai,

Formy pracy:

- indywidualna;

- zespołowa;:

Przebieg zajęcia:

1. Powitanie:

"Dzisiaj mamy dobry dzień

Więc uśmiechnij do mnie się

klaśnij w dłonie raz i dwa

zrób krok w prawo tak jak ja."

2. Zaproszenie do czarodziejskiej/wyjątkowej krainy:

"Kiedy za chwilę zamkniecie oczy

wnet w czarodziejskim znajdziecie się świecie

zatem uwaga!

Już wróżka czary zaczyna:"

Dzieci zamykają oczy.

"Czary mary…."

3. Wchodzi wróżka/czarodziejka (prowadząca zajęcia zamieniona w wróżkę) z 4 kwiatkami w dłoni i zaprasza na wyjątkową wyprawę na łąkę - przejazd pociągiem/samolotem.

4. Przywitanie na łące - zabawa ruchowa z elementami artykulacyjnymi z reakcją na przerwę w muzyce.

Dz. przy muzyce spacerują po łące, na przerwę N. zadaje zagadkę. Dz. po odgadnięciu co to za owad - wita się z pozostałymi naśladując dźwięk jaki wydaje owad z zagadki.

"Tu na kwiatku w trzech kolorach, ktoś tam brzęczy do wieczora" (pszczoła)

"Czasem przez dzień cały prawie cicho siedzi w stawie" (żaba)

"Ten skaczący po łące owadzik, swoim graniem nikomu nie wadzi, bo ma talent muzyka i miło słuchać gdy w trawie gdzieś cyka" (konik polny).

5. Wizytówki z imieniem, przydzielenie znaczków (podział na grupy).

Czarodziejka niechcący rozsypała wizytówki dzieci z imionami. Każdy szuka swojego imienia. Po drugiej stronie wizytówki jest znaczek, dzieci odszukują go i przyklejają go sobie.

6. Magiczna kostka.

Dzieci rzucają kostką i wykonują polecenie, które wskazuje kostka.

- podskoki obunóż

- podskoki na jednej nodze

- klaskanie

- tupanie

- obrót dookoła siebie

- podskoki z nogi na nogę

6. Opowiadanie czarodziejki.

N. przedstawia dzieciom historię małego chomika na podstawie opowiadania S. Szuchowej "Chomik szuka wiosny": z wykorzystaniem elementów teatrzyku kamishibai.

7. Krótka rozmowa na temat oglądanego teatrzyku. Nawiązanie do poszukiwania drogi chomika do swojej przyjaciółki z wykorzystaniem przyniesionych prze siebie 4 kwiatów.

- Dlaczego chomik wybrał się na spacer?

- Z kim rozmawiał po drodze?

- Czy chmurki widziały wiosnę?

- Czy ptaki udzieliły mu odpowiedzi?

- Dlaczego chomik nie spytał bociana o wiosnę?

-Co pomyślał bocian o chomiku?

8. Droga chomika przez labirynt.

Na ...