Dodaj publikację
Autor
Agnieszka Dąbrowska
Data publikacji
2017-06-29
Średnia ocena
0,00
Pobrań
123

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć na lekcję wychowawczą.
 Pobierz (doc, 28,0 KB)

Podgląd treści


KOBIECOŚĆ I MĘSKOŚĆ – NASZE WYOBRAŻENIA

Cele:
poznawanie własnych wyobrażeń na temat męskości i kobiecości;
rozwijanie współpracy i wzajemnej pomocy w grupie;
zaspokojenie potrzeby zrozumienia osoby odmiennej płci;
kształtowanie w sobie umiejętności wyrażania włąsnych myśli.

Środki: arkusze papieru, karteczki, klej, mazaki, nożyczki, kolorowe gazety, kartki z przymiotnikami cech kobiecych i męskich,

Tok zajęć:
Zapoznanie z tematem zajęć
Przywitanie wychowanków i zapoznanie z tematem zajęć.
Cechy kobiety i mężczyzny
Każdy z wychowanków otrzymuje cztery karteczki, na których ma za zadanie napisać dwie cechy kobiety i dwie cechy mężczyzny. Przyklejemy je do arkuszy papieru z napisem KOBIETA, a drugi MĘŻCZYZNA. Następnie odczytujemy głośno te cechy i zastanawiamy się, dlaczego takie cechy przypisuje się kobiecie, a takie mężczyźnie. Rozmawiamy o tym.
Wizerunek (obraz) i zadania Kobiety i Mężczyzny dziś i w erze kamienia łupanego
Dzielimy wychowanków na dwie grupy:
I grupa – kobieta z ery kamienia łupanego i mężczyzna dziś.
II grupa – mężczyzna z ery kamienia łupanego i kobieta dziś.
Zespoły mają za zadanie czym te osoby się charakteryzują i jakie zadania mają do wykonania. Po wykonaniu tego zadania grupy przedstawiają swoje prace. Porównujemy zadania, które spełniali mężczyźni kiedyś i dziś, kobiety – kiedyś i dziś. Wskazujemy na podobieństwa i różnice.
Cechy (załącznik)
Grupy otrzymują karteczki z przymiotnikami cech męskich i damskich. Jedna grupa zakreśla cechy typowo męskie, drugie damskie. Odczytanie na forum grupy. Dyskusja na temat czy istnieją cechy dotyczące zarówno kobiet i mężczyzn.
Wyklejanka
Wychowawca rozdaje grupą kolorowe gazety i prosi o wyklejenie obrazu kobiety i mężczyzny w dzisiejszym świecie. Zaprezentowanie wykonanych prac i dyskusja.
Zakończenie zajęć
Podziękowanie wychowankom za udział i posprzątanie świetlicy.

ZAŁĄCZNIK

|KOBIECOŚĆ |MĘSKOŚĆ |
|macierzyństwo |ojcostwo |
|wrażliwość |odwaga |
|delikatność |siła fizyczna |
|kierowanie się emocjami |kierowanie się rozumem |
|wrażliwość na słowa i gesty |wrażliwość na obraz |
|intuicja i wyczucie |skłonność do teoretycznych rozważań |
|podzielność uwagi |koncentracja na jednym zadaniu |
|zwracanie uwagi na estetykę, piękno |zwracanie uwagi na przydatność |
|lubi mówić i mieć słuchaczy |woli działać niż mówić |
|uleganie nastrojom, zmienność |stałe reakcje organizmu |
|potrzebuje bezpieczeństwa uczuciowego (chce ciągłych zapewnień o |w erotyce głownie reaguje na bodźce wzrokowe |
|miłości) | |
|zachowanie seksualne jest związane z zaangażowaniem |pobudzenie seksualne może być niezależne od zaangażowania uczuciowego |

|macierzyństwo |lubi mówić i mieć słuchaczy |
|wrażliwość |zachowanie seksualne jest związane z zaangażowaniem |
|kierowanie się rozumem |potrzebuje bezpieczeństwa uczuciowego (chce ciągłych zapewnień o |
| |miłości) |
|kierowanie się emocjami |delikatność |
|wrażliwość na słowa i gesty |podzielność uwagi |
|intuicja i wyczucie |skłonność do teoretycznych rozważań |
|wrażliwość na obraz |koncentracja na jednym zadaniu |
|w ...