Dodaj publikację
Autor
Agnieszka Gosztyła
Data publikacji
2017-07-03
Średnia ocena
0,00
Pobrań
105

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji: Mszaki.
 Pobierz (pdf, 378,2 KB)

Podgląd treści

Temat: Mszaki

Zakres treści: Budowa i cykl życiowy mchów
Formy pracy: indywidualna, grupowa.
Metody pracy: słowna, pogadanka, praca z podręcznikiem, poglądowa
Środki dydaktyczne: naturalne okazy mchu, podręcznik, płyta Nowej ery Puls życia 1 – temat „Mszaki
Cel ogólny: Poznanie budowy i cyklu życiowego mchu płonnika
Cele szczegółowe w zakresie:

a) poznawczym: uczeń : określa środowisko życia mchów, wymienia elementy budowy mchu, wyjaśnia pojęcia: „przemiana pokoleń”, „gametofit”,
„sporofit”, potrafi wskazać i wyjaśnić, które pokolenie jest dominujące i dlaczego, podaje przykłady roli mszaków w przyrodzie i życiu człowieka

b) praktycznym: uczeń: omawia cykl rozwojowy mchu płonnika na podstawie planszy, dostrzega i potrafi wyjaśnić związek budowy mchów z ich
środowiskiem życia, wyjaśnia znaczenie wody w procesie rozmnażania mszaków
c) wychowawczym: rozumie potrzebę ochrony mszaków z uwagi na znaczenie w przyrodzie i dla człowieka, uczeń potrafi pracować w zespole,
wykorzystuje różne źródła wiedzy, analizuje i wiąże ze sobą fakty,

Tok lekcji:

Faza
zajęć



a
z
a
F


a
c
ą
j
a
z
d
a
w
o
r
p
w

zagadnienie

Czynności uczniów

Czynności nauczyciela

Powtórzenie
wiadomości z
poprzedniej lekcji

Nawiązanie do
nowego tematu

- powtarzają wiadomości z poprzednich lekcji o organach
roślinnych


- rozpoznają w otrzymanych okazach mech


- zapisują temat lekcji w zeszytach przedmiotowych

-zadaje pytania utrwalające poprzedni temat lekcji



- rozdaje uczniom okazy mchu i prosi o nazwanie tych roślin
- wyjaśnia, że mszaki to najstarsza z żyjących grup roślin
lądowych
- podaje temat lekcji


a
n
j
y
c
a
z
i
l
a
e
r

a
z
a
F

- parami pracują z podręcznikiem


- udzielają odpowiedzi ustnej na zadane pytania

- odpowiadają na pytania, przypominając poznane wcześniej
pojęcia

- przypominają sposoby rozmnażania bezpłciowego,
wymieniają rozmnażanie za pomocą zarodników
- nazywają elementy budowy mchu, którego okaz mają w na
ławkach, zauważają że dolna część jest zielona a górna
bezzieleniowa, zakończona zarodnią a w niej zarodniki, z
tego dedukują, która cześć jest gametofitem a która
sporofitem
- wykonują zadanie w zeszycie ćwiczeń


- oglądają prezentację multimedialną
- na podstawie filmu wykonują zadanie nr 4 na str. 43 w
zeszycie ćwiczeń Puls życia 1 (cykl rozwojowy mchu
płonnika)

- na podstawie filmu i wykonanego ćwiczenia, kojarząc
fakty, odpowiadają, że sprzyja to rozmnażaniu płciowemu i
przenoszeniu plemnika w kropli wody na okazy żeńskie.

- - zapisują notatkę z lekcji w zeszycie przedmiotowym
- pracując parami z podręcznikiem ustalają treść zapisu

- obserwują doświadczenie, formułują spostrzeżenia i
wnioski

- zapisuje na tablicy pytania: W jakim środowisku żyją
mchy? Dlaczego mają małe rozmiary? na które uczniowie,
pracując w 2-osobowych grupach, powinni odpowiedzieć
przy pomocy podręcznika, str ...