Dodaj publikację
Autor
Agnieszka Kalwas-Żeberkiewicz
Data publikacji
2017-07-04
Średnia ocena
0,00
Pobrań
52

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

W załączeniu przedstawiam konspekt zajęć, jaki przygotowałam i wg którego prowadziłam lekcje obserwowaną. W lekcji brali udział uczniowie pełnosprawni, jak i niepełnosprawni: słabowidzący, z afazją i z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim. Konspekt dot. tematu lekcji "Podróż w czasoprzestrzni" zajęcia były zrealizowane z edukacji polonistycznej.
 Pobierz (doc, 33,5 KB)

Podgląd treści

Konspekt zajęć zintegrowanych zrealizowany w 2 klasie integracyjnej

Nauczycielka: …........................................ - pedagog specjalny pracujący z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Uczniowie: pełnosprawni i niepełnosprawni: słabowidzący, z afazją, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim

Czas zajęć: 45 min.

Temat bloku: Podróż w czasoprzestrzeni

Temat zajęć: Jest…

Data: …................

Cele ogólne:

- doskonalenie umiejętności swobodnego wypowiadania się,

- doskonalenie umiejętności uważnego słuchania czytanego tekstu,

- utrwalenie poznanych zasad pisowni wyrazów z „ó” wymiennym,

- wdrażanie uczniów do czujności ortograficznej.

Cele szczegółowe:

Uczeń:

- aktywnie uczestniczy w rozmowie na temat przeczytanego tekstu,

- odpowiada na pytania, dotyczące treści czytanki,

- zna reguły i zasady pisowni wyrazów z „ó” wymiennym
(uczeń z niepełnosprawnością intelektualną potrafi z rozsypanki sylabowej ułożyć wyrazy z trudnością ortograficzną „ó”),
- potrafi wytłumaczyć pisownie wyrazów z „ó” wymiennym
(uczeń z niepełnosprawnością intelektualną potrafi z rozsypanki wyrazowej dobrać do wyrazów z trudnością ortograficzną („ó”) wyrazy, gdzie „ó” wymienia się na „o”, „a” lub „e”),
- zapisuje wyrazy z końcówką –ów
(uczeń z niepełnosprawnością intelektualną potrafi z pomocą pedagoga zapisać wyrazy z końcówką –ów, nauczyciel dyktuje wyrazy sylabami/literami),
- aktywnie uczestniczy w zajęciach

(uczniowie niepełnosprawni są zachęcani przez pedagoga specjalnego do wypowiadania się i udzielania odpowiedzi na pytania),

- wyraża siebie w różnych formach plastycznych

(uczniowie niepełnosprawni z pomocą pedagoga specjalnego utrzymują porządek na stanowisku pracy)

Cele terapeutyczne:

- rozładowanie napięcia emocjonalnego i psychicznego poprzez zadbanie o higienę pracy umysłowej (mikro-przerwy),

- uaktywnianie i ośmielanie uczniów „wycofujących się”,

- wzbogacanie słownictwa ucznia o nazwy właściwe dla tematu prowadzonych zajęć,

- doskonalenie artykulacyjnej strony wypowiedzi,

- kształtowanie wypowiedzi słownej oraz jej tempa,

- doskonalenie umiejętności koncentracji uwagi na danym problemie,

- stymulowanie do zachowań adekwatnych do sytuacji.

Metody:

- podająca: wyjaśnienie,

- słowna

- problemowa,

- eksponująca: pokaz

- praktycznego działania

Formy pracy:

- indywidualna zróżnicowana,

- indywidualna jednolita,

- zbiorowa,

Środki dydaktyczne: podręcznik, ćwiczenia, karteczki z zapisanymi wyrazami z trudnością ortograficzną (z „ó” wymiennym), plansza z wyrazami, gdzie występuje zakończenie wyrazów na –ów, kredki.

Przebieg zajęć:

|Lp. |Uczniowie pełnosprawni |Uczniowie niepełnosprawni |Uczeń niepełnosprawny (intelektualnie w |
| | |(słabowidzący: Monika, Zuzia, Krzyś, |stopniu lekkim :Adam) |
| | |Adam, z afazją: Zuzia) | |
|1. |Rozpoczęcie zajęć. Uczniowie zajmują miejsca na dywanie |
| |(Uczniowie niepełnosprawni zajmują miejsce blisko |
| |pedagoga specjalnego). |
| |Czynności organizacyjno-porządkowe: zebranie dzieci w |
| |kręgu i przywitanie. |
| |Tempo pracy i liczba ćwiczeń dostosowane do stopnia |
| |męczliwości i indywidualnych możliwości uczniów |
| |niepełnosprawnych. |
|2. |Czytanie tekstu Roksany Jędrzejewskiej- |Uczniowie korzystają z Elementarza, w |Adam czyta literami/sylabami z pomocą |
| |Wróbel „Jest…”. (Uczniowie pracują na |którym zastosowano właściwą czcionkę |pedagoga krótki fragment tekstu (pedagog,|
| |dywanie) |(czcionka czarna, mocno wysycona, |w celu przeczytania przez ucznia wyrazów,|
| |Uczniowie kolejno, głośno czytają |odpowiedni rozmiar ...