Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ
W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM ( grupa „0”)
TEMAT LEKCJI: „Ćwiczenia i zabawy wzrokowo – słuchowo – ruchowe, grafomotoryczne przygotowujące do pisania litery „J” według Metody Dobrego Startu
CEL OGÓLNY: Nauka pisania litery „J” według Metody Dobrego Startu.
CELE OPERACYJNE: (UCZEŃ)
- wskazuje prawą, lewą stronę ciała, prawe i lewe części ciała,
- nazywa części ciała, nazywa palce dłoni,
- określa kierunki i swoje położenie względem drugiej osoby/ przedmiotu (prawidłowo orientuje się w przestrzeni: przed, za, z boku, po prawej, po lewej, na, nad),
- rozwija małą i dużą motorykę, uczestniczy w ćwiczeniach integrujących funkcje wzrokowe, słuchowe, językowe, dotykowo – kinestetyczne,- słucha uważnie ze zrozumieniem wierszyka, potrafi odpowiedzieć na pytania,
- dokonuje syntezy i analizy słuchowej sylabowej i głoskowej, wyróżnia pierwsze głoski,
- potrafi rytmicznie powiedzieć wierszyk, wymyśla odpowiednie ruchy do wierszyka zgodnie z rytmem,
- poznaje zapis litery „j, J”, identyfikuje literę „j, J” z jej zapisem graficznym,
- kreśli literę w powietrzu, po wzorze, po śladzie.
CELE WYCHOWAWCZE (uczeń):
- aktywnie uczestniczy w zabawach integracyjnych (na powitanie), ruchowych, muzyczno – ruchowych, przestrzega reguł zabaw,
- reaguje na sygnały nauczyciela, przestrzega ustalonych zasad podczas zajęć,
- uważnie słucha poleceń nauczyciela, czy wierszyka,
- stara się zgodnie współpracować z drugą osobą w zabawie,
- stara się kształtnie, dokładnie kreślić poznaną literę.
METODY DYDAKTYCZNE:
- oparte na obserwacji (obserwacja zapisanej litery, wzoru graficznego)
- oparte na słowie: rozmowa kierowana (pytania nauczyciela, zabawy językowe, nauka wierszyka, rytmizowanie wiersza)
- ćwiczeniowa, czynna - Metoda Dobrego Startu (zabawy ruchowe, ruchowo – muzyczne, ćwiczenia ruchowo- słuchowo – wzrokowe, uczenie się polisensoryczne zapisu litery „j, J”– w powietrzu, po wzorze, po śladzie, w kaszy mannie)
FORMA ORGANIZACYJNA:
- zbiorowa,
- grupowa (pary)
- indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: wierszyk związany z literą „j,J”, obrazki jajek – pisanek, piosenki powitanki („W lewą stronę skok”), koła hula – hop, wzory polinsensoryczne litery „J” dla każdego, woreczki z ryżem.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
ZAJĘCIA WPROWADZAJĄCE:
POWITANIE
„Witam wszystkich, którzy…, pomachają dzieci, które…” – lubią zabawę, lubią jeść lody, lubią jeść jajka, …imiona zaczynają się głoską „a”, itp.
Ćwiczenia usprawniające orientację w schemacie ciała
- Piosenka „W lewą stronę skok” – naśladowanie ruchów, zgodnie z treścią piosenek.
Ćwiczenia kształtujące orientację w przestrzeni
Zabawa ruchowa „Połóż jajko” – uczniowie otrzymują przygotowane wcześniej w formie płaskiej jajka – pisanki. Na polecenie nauczyciela odpowiednio kładą je: przed sobą, za sobą, z prawej, lewej strony, pomiędzy nogami, nad głową, na głowie, na prawym ramieniu, na lewej stopie.
Nauka wierszyka i ćwiczenia językowe:
Prezentacja wierszyka
„Jedna / kura// pana Jana jajko / zniosła // dzisiaj z ranai gda/ kała: // O, mój Janie!jajko / wielkie // niesły/chanie!”
Odpowiadanie na pytania nauczyciela do wierszyka – omówienie:
Nauczyciel ...