Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt zajęć świetlicowych
Temat: Baw się z nami w origami
Uczestnicy: grupa świetlicowa – uczniowie klas I-III
Czas trwania: 45 minut
Cele główne:
- zdobycie i pogłębienie wiedzy na temat tworzenia różnych form użytkowych orgiami
- aktywizacja zmysłów poprzez jednoczesną stymulację pracy oka i dłoni;
- doskonalenie umiejętności logicznego myślenia;
- doskonalenie umiejętności uważnego słuchania;
- wdrażanie do swobodnych wypowiedzi, wyrażania emocji;
- doskonalenie współpracy, współdziałania w grupie.
Cele operacyjne:
Wiedza:
– uczestnicy zdobędą wiedzę na temat origami
Umiejętności:
– uczestnicy nauczą się jednego z prostych sposobów składania kartki papieru A4 oraz wykonywania prostych przedmiotów ( kwiat z kółek oraz tulipan)
- uczniowie potrafią uważnie słuchać i zgodnie współdziałać w grupie rówieśniczej.
Postawy:
– uczestnicy przekonują się, że orgiami nie jest jedynie sztuką, lecz także elementem wychowawczym, wpływającym na rozwój człowieka.
Metody pracy:
- opowiadanie, pokaz, ćwiczenia praktyczne.
Formy pracy:
- indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne:
- białe i kolorowe kartki A4;
- kolorowe koła orgiami (różnej wielkości) dla każdego dziecka;
- klej; nożyczki, słomki, tekturowe szablony kółek
- książki Doroty Dziamskiej „Orgiami płaskie z kółek” i artykuły z czasopisma „ Orgiami” oraz przykładowe formy origami
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie
a) definicja:
orgiami - japońska sztuka składania papieru
b) pokaz przykładowych form orgiami, jakie będą na zajęciach wykonywać uczniowie oraz prezentacja książek Doroty Dziamskiej „Orgiami z kółek” i „Orgiami filmowe”, czasopisma „Orgiami. Zachęcenie uczniów do korzystania z literatury o tej tematyce.
2.Realizacja tematu:
1 ćwiczenie– wykonanie z papieru kwiatka i naklejenie go na kolorową kartkę,
2 ćwiczenie w składaniu papieru – swobodne działania dzieci z wykorzystaniem techniki origami płaskie z koła (wycinanie kolorowych kółek, składanie, komponowanie kwiatka i przyklejenie go na kolorowej kartce).
3 ćwiczenie – wykonanie tulipana z papieru.
Dzieci wybierają sobie kolor papieru, przycinają go do pożądanych wymiarów. Następnie wykonują tulipana według słownej instrukcji nauczyciela (wykorzystanie schematu z poszczególnymi krokami wykonania tulipana). Uczniowie obserwują pracę nauczyciela. Młodszym dzieciom można pomóc wykonując pewne zgięcia za dziecko.
Wykonując tulipana według instrukcji łodygę również wykonujemy z odpowiednio złożonego papieru. Nauczyciel natomiast proponuje dzieciom wyjście poza schemat i zamiast papieru – zastosowanie słomki do napojów. Tak wykonane tulipany można wstawić do wysokiego naczynia lub koszyka, będą tworzyły ciekawą dekorację. Gotowe tulipany umieszczamy w koszyku wiklinowym.
3. Zakończenie:
1. Na zakończenie odbywa się wystawa prac zrobionych przez dzieci.
2. Dzieci sprzątają swoje miejsca pracy.
3. Prowadząca dziękuje dzieciom za udział w zajęciach.