Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz lekcji (zajęć) z psychoedukacji | |
|Imię i nazwisko autora scenariusza: Elżbieta Telman |
|Temat |Niepełnosprawni ruchowo są wśród nas! |
|Tytuł / autor opowiadania psychoedukacyjnego|„Leo i Nela” |
| |Aleksandra Chmielewska |
| |(seria bajek psychoedukacyjnych „Bajki bez barier” – część VI – Niepełnosprawność ruchowa) |
|Uczestnicy |Grupa wychowawcza ze świetlicy szkolnej – dzieci z klas drugich i trzecich. |
|Czas trwania |90 minut |
|Problemy i potrzeby |- brak wrażliwości i zrozumienia w stosunku do uczniów, którzy posiadają orzeczenie o |
| |niepełnosprawności ruchowej; |
| |- osamotnienie dzieci dotkniętych niepełnosprawnością ruchową, które przebywają w świetlicy szkolnej;|
| |- nieumiejętne postępowanie z osobami o ograniczonych możliwościach ruchowych. |
|Cele |- zapoznanie uczniów ze specyfiką niepełnosprawności ruchowej oraz |
| |z barierami i ograniczeniami z niej wynikającymi; |
| |- budowanie pozytywnych postaw, w tym postawy tolerancji, w stosunku do osób o odmiennym wyglądzie, |
| |zachowaniu i sprawności; |
| |- uwrażliwienie dzieci na potrzeby rówieśników dotkniętych niepełnosprawnością ruchową; |
| |- wskazanie możliwych sposobów pomocy osobom niepełnosprawnym ruchowo w szkole i grupie rówieśniczej;|
| |- ukazanie różnorodnych możliwości spędzania czasu wolnego z osobą |
| |o ograniczonych możliwościach ruchowych podczas zajęć świetlicowych. |
|Metody |- słowna (rozmowa, pogadanka, praca z tekstem); |
| |- oglądowa (analiza ilustracji, projekcja filmu); |
| |- aktywizująca (burza mózgów, drama, gry i zabawy); |
| |- czynna (działania plastyczne). |
|Forma pracy |- indywidualna; |
| |- grupowa; |
| |- zbiorowa. |
|Środki dydaktyczne |- egzemplarz książki „Leo i Nela” Aleksandry Chmielewskiej (seria „Bajki bez barier” – część VI – |
| |Niepełnosprawność ruchowa); |
| |- projektor multimedialny; |
| |- film z cyklu „Integracja” – odcinek pt. „Osoby z niepełnosprawnością ruchową” (dostępny w serwisie |
| |YouTube); |
| |- rekwizyty – kule, wózek inwalidzki; |
| |- arkusz szarego papieru; |
| |- kartki/blok rysunkowy; |
| |- materiały plastyczne (kredki, pastele, flamastry). |
|Przebieg lekcji (zajęć) |1. Powitanie i wprowadzenie w tematykę zajęć |
| |Organizacja grupy wychowawczej, powitanie uczniów, przedstawienie tematyki oraz celów zajęć. |
| | |
| |2. Pogadanka na temat niepełnosprawności ruchowej. |
| |Wprowadzenie zagadnienia niepełnosprawności ruchowej. Odwołanie się do doświadczeń uczniów, które |
| |mogły zostać nabyte w trakcie nauki |
| |w szkole z oddziałami integracyjnymi. |
| | |
| |3. Głośne odczytanie bajki psychoedukacyjnej Aleksandry Chmielewskiej pt. „Leo i Nela” połączone z |
| |pokazem ilustracji (ze szczególnym zwróceniem uwagi na wkładkę zatytułowaną „Świat Neli”). |
| |4. Rozmowa na temat odczytanego opowiadania i obejrzanych ilustracji. |
| |Kim była główna bohaterka? |
| |Kto był jej najbliższym przyjacielem? |
| |W jakich sytuacja Neli robiło się przykro? Dlaczego? |
| |Jak w stosunku do dziewczynki zachowywały się inne dzieci? Jak oceniasz ich postępowanie? |
| |Dlaczego Nela płakała po powrocie ze spaceru? |
| |Jakich wskazówek, dotyczących postępowania z osobami niepełnosprawnymi ruchowo, udzielają Mateuszowi |
| |Nela i jej rodzice? |
| | |
| |5. Zabawa „Ludzie do ludzi” |
| |Dzieci dobierają się w pary. Uczeń, który pozostał bez pary lub nauczyciel wydaje polecenia dotyczące|
| |zadań, które pozostali powinni wykonać (przykłady komend: „czoło do czoła”, „nosek do noska”, „kolano|
| |do kolana” itp. Gdy padnie ...