Dodaj publikację
Autor
Ewa Chylińska
Data publikacji
2017-09-24
Średnia ocena
0,00
Pobrań
53

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć mających na celu budzenie świadomości dziecka w zakresie troski o własne zdrowie i znajomości warunków sprzyjających zachowaniu go.
 Pobierz (docx, 15,9 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć dla dzieci 6 letnich

Temat: Każdy przedszkolak chce być zdrowy.

Prowadząca: Ewa Chylińska

Cel ogólny: Kształtowanie świadomej i czynnej postawy dziecka dążeniu do zachowania zdrowia poprzez udział w proponowanych sytuacjach edukacyjnych.

Cele operacyjne:

Dziecko:

- skupia uwagę podczas słuchania wiersza I. Salach pt. „Katar”

- wypowiada się na temat treści wiersza

- zna nazwy poszczególnych części garderoby

- klasyfikuje przedmioty pod względem przeznaczenia

- dobiera strój adekwatny do pory roku i pogody

- wydziera i wycina kształty ubrań z kolorowego papieru

- potrafi kojarzyć przedmiot z jego charakterystycznymi cechami

- wyraża swoją wiedzę i doświadczenie w formach ekspresyjnych

- wymienia czynniki gwarantujące zdrowie

- aktywnie uczestniczy w zabawach i zadaniach

Metody pracy:

słowna: wiersz, piosenka, rozmowa, objaśnienia

oglądowa: pokaz, obserwacja

czynna: zadań stawianych do wykonania, ćwiczeń utrwalających

drama: wywiad wzajemny, inscenizacja, technika „przedmiot - znak”, etiuda pantomimiczna, improwizacja ruchowa

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, grupowa

Środki dydaktyczne: chusteczka do nosa, obrazek słońca i deszczu z parasolem, części garderoby na różne pory roku, cztery pojemniki, kartki z napisami: wiosna, lato, jesień, zima, jabłko, karton po mleku, obrazek roweru, skakanka, szarfa, sweter, adidasy, nożyczki, kartony, kolorowy papier, klej, magnesy, paski bibuły, taśmy z nagraniami piosenek i muzyki instrumentalnej, magnetofon, dyplom „Miłośnika sportu”.

Przebieg zajęcia:

1. Wywiad wzajemny na temat aktualnej pory roku.

Dzieci dobierają się parami i przeprowadzają między sobą rozmowę na temat jesieni. Jedno dziecko zadaje pytania, a drugie – odpowiada. Pytania dotyczą nazwy aktualnego miesiąca: listopada, wyglądu krajobrazu jesiennego, pogody i zjawisk atmosferycznych o tej porze roku i sposobu ubierania się adekwatnego do pogody. Następnie dzieci zdają sprawę z tego, czego dowiedziały się od swoich rozmówców w parach (nauczycielka może zadawać pytania systematyzujące wiedzę dzieci).

2. Inscenizacja wiersza Iwony Salach „Katar”.

Nauczycielka recytuje treść wiersz inscenizując go odpowiednią modulacją głosu i gestykulacją z użyciem rekwizytu - chusteczki do nosa:

Katar złapał mały Zdziś i chusteczkę przyniósł dziś.

Wczoraj zmoczył sobie nogi, więc go katar złapał srogi.

Kicha, prycha, wzdycha, sapie, tak go mocno w gardle drapie.

Kręci w nosie, łezki płyną, lecz zasłania się chuściną.

Bo wie nawet małe dziecko:

gdy masz katar, chodź z chusteczką.

3. Analiza treści wiersza.

Nauczycielka rozmawia z dziećmi na temat przyczyn przeziębiania się i zapadania na różne choroby jesienią. Dzieci stwierdzają, że jesienią jest różna pogoda, często padają deszcze, wieją wiatry i dlatego trzeba się ciepło ubierać.

4. Zabawa dramowa „Słońce i deszcz”.

Gdy nauczycielka pokazuje obrazek słońca – dzieci dowolnie spacerują po sali, zatrzymują się w parach, witają się ze sobą, pozdrawiają się uśmiechami. Gdy nauczycielka ...