Dodaj publikację
Autor
Aneta Gołdys
Data publikacji
2017-10-15
Średnia ocena
0,00
Pobrań
47

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Projekt edukacyjny został opracowany na podstawie publikacji Kulczyk Foundation pt."Wiem. Czuję...Pomagam!" inspirowany programem telewizyjnym "Efekt Domina". Scenariusze są doskonałą okazją do rozbudzenia empatii i otwarcia na problemy innych, a także ukazanie, że pomimo różnic kulturowych każdy ma prawo do szczęścia, zdrowia, bezpieczeństwa. Aktywności nawiązują do Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, co ma pozwolić zrozumieć podstawowe prawa i wolności jednostki. Projekt kształtuje sferę intelektualną i społeczną uczniów.
 Pobierz (docx, 200,8 KB)

Podgląd treści

PROJEKT EDUKACYJNY

„Dookoła świata”

dla klasy IV l

Czas realizacji projektu: wrzesień-październik

rok szkolny 2017-2018

Opracowała: Aneta Gołdys

Projekt edukacyjny „Dookoła świata” ma na celu przybliżyć uczniom życie ich rówieśników z pięciu odległych krajów: Panamy, Malawi, Nepalu, Grecji i Tajlandii. Inspiracją do napisania projektu jest publikacja „Wiem. Czuję… Pomagam!”, która z kolei swoje tematy czerpie z programu telewizyjnego o pomaganiu „Efekt Domina”.

Naczelny cel projektu ma wydźwięk wychowawczy, a mianowicie, ma wspomóc proces wychowania dzieci na dobrych ludzi. Aby tego dokonać, scenariusze są doskonałą okazją do rozbudzenia empatii i otwarcia na problemy innych, a także ukazanie, że pomimo różnic kulturowych każdy ma prawo do szczęścia, zdrowia, bezpieczeństwa. Aktywności nawiązują do Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, co ma pozwolić zrozumieć podstawowe prawa i wolności jednostki.

Na zajęciach zostaną wykorzystane karty pracy dostosowane do możliwości uczniów, a także zostaną wyświetlone elementy reportaży z serii „Efektu Domina”, które są całkowicie bezpieczne dla uczniów w określonym wieku. Po każdych zajęciach nastąpi podsumowanie i ewaluacja zajęć- każdy z uczniów oceni zajęcia za pomocą karteczki z uśmiechniętą i smutną buzią. Przewidziane formy pracy to: indywidualna, w parach. Metody pracy: pokaz, rozmowa. Techniki: kosz i walizeczka, mapa myśli. Zajęcia z projektu będą odbywać się raz w tygodniu w ramach zajęć wyrównawczych, w okresie wrzesień-październik 2017.

Scenariusz nr 1-Panama

Temat: Lekarz-zawód i misja

a) zagadnienia: zawód lekarza-jego misja i cechy, „Pływający Lekarze”, wolontariat

b) wartości: praca na rzecz innych ludzi, empatia

c) cele zajęć:

uczeń potrafi wymienić cechy zawodu lekarza

uczeń potrafi wyjaśnić kim jest wolontariusz

potrafi wyjaśnić czym zajmuje się organizacja „Pływający Lekarze”

d) metody i formy pracy:

dyskusja, „burza mózgów”, praca techniką kosz i walizeczka, praca indywidualna, praca w parze

e) środki dydaktyczne: fragment reportażu „Doktor Ben”, arkusze papieru, pisaki, koperty, karteczki z hasłami odnoszącymi się do specyfiki zawodu lekarza, kartki z rysunkami walizki i kosza, karty pracy, tekst przyrzeczenia

Przebieg zajęć:

1. Dyskusja: rozmowa na temat wymarzonych zawodów uczniów. Zapisanie ich na tablicy. Skupienie się na zawodzie lekarza-wspólne określenie cech.

2. Analiza tekstu przyrzeczenia.

3. Obejrzenie kilkuminutowego filmu pt. „Dr Ben”. Rozmowa na temat reportażu.

4. Zgromadzenie cech charakteryzujących wolontariusza-praca w grupach z wykorzystaniem karteczek z różnymi cechami, a także rysunkami walizeczki i koszyka. Omówienie.

5. Ustalenie definicji wolontariusza-karta pracy.

6. Podsumowanie i ewaluacja.

Scenariusz nr 2-Malawi

Temat: Szkoła w rodzinnym domu

a) zagadnienia: rola szkoły, zdobycie zawodu

b) wartości: edukacja, rozwój osobisty

c) cele zajęć:

uczeń potrafi wymienić funkcje szkoły

uczeń potrafi wymienić korzyści ze ...