Dodaj publikację
Autor
Agnieszka Chwalowska
Data publikacji
2017-10-22
Średnia ocena
0,00
Pobrań
271

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć świetlicowych.
 Pobierz (docx, 124,7 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

TEMAT: Origami płaskie z koła – ulubione zwierzątka.DATA: ……………………MIEJSCE: świetlica szkolnaMETODY PRACY: pokazowa, słowna, działania praktycznego- origami, aktywizującaFORMY PRACY: indywidualna, grupowaPOMOCE DYDAKTYCZNE: kółka origami o różnej średnicy i różnych kolorach, blok techniczny z kolorowymi i białymi kartkami A4, nożyczki, kleje, książka „Nacinamy i składamy”, „ Filmowe orgiami”, „Nacinamy kółeczka” autor: Dorota Dziamska, wzory gotowych prac orgiami. CELE GŁÓWNE:- rozwijanie sprawności manualnej, wyobraźni przestrzennej oraz nowych możliwości tkwiących w sztuce składania papieru,- stwarzanie możliwości atrakcyjnego spędzania czasu wolnego.CELE SZCZEGÓŁOWE:Uczeń: - rozwija pomysłowość i wiarę we własne zdolności i umiejętności,- uczeń doskonali sprawność manualną,- rozwija koncentrację uwagi i pamięci,- wyrabia poczucia estetyki, potrzeby dbania o wygląd otoczenia,- wdraża się do utrzymywania porządku, przygotowania stołów i materiałów na zajęcia oraz sprzątania po zajęciach,- rozwija umiejętności współdziałania w grupie,- buduje poczucie własnej wartości oraz samodzielności i dążenia do samorealizacji,- potrafi kulturalnie zachować się podczas zajęć.PRZEBIEG ZAJĘĆ:1. Powitanie uczniów.2. Podanie tematu i celu zajęć.3. Rozmowa z uczniami na temat sztuki składania papieru. Podanie uczniom ciekawych informacji dotyczących orgiami:ORIGAMI - JAPOŃSKA SZTUKA SKŁADANIA PAPIERU ORI - ZAGINAĆ, GAMI – PAPIERSztuka origami wywodzi się ze starej tradycji japońskiej, już w 1797 roku została wydana w Japonii pierwsza książka o origami. Od tego czasu sztuka ta zaczęła zyskiwać coraz więcej zwolenników, a sprzyjały temu osiągnięcia przemysłu papierniczego. Origami nie jest prostą imitacją. Nawet przy składaniu takiej samej formy i tą samą metodą, postać ostateczna zawsze się różni. Rezultat końcowy zależy od materiału, techniki. Origami jest sztuką, która podlega stałemu rozwojowi. Są już tacy, którzy stosują metody matematyczne w opracowywaniu złożonych form, łączą pojedyncze elementy w rozbudowane formy geometryczne. W Europie origami rozpowszechniło się po II wojnie światowej. Najbardziej popularną na świecie formą składania papieru jest tradycyjne origami z kwadratów, nowoczesne origami uwzględnia prostokąty, trójkąty i koła. Origami może być wykorzystywane w celach: stymulujących, wychowawczych, terapeutycznych, diagnostycznych i edukacyjnych. Metoda ta sprzyja stymulacji rozwoju psychofizycznego i społecznego dzieci i młodzieży, w tym między innymi sprawności manualnej, dojrzałości szkolnej, umiejętności komunikowania się itp. Origami rozwija integrację wzrokowo ruchową, aktywizuje prace obu półkul mózgowych (używamy obydwu rąk), wycisza emocje, uczy cierpliwości w pracy, w zmaganiu się z materiałem, ale też z samym sobą, uczy pokonywania trudności. 4. Zgromadzenie dzieci przy stolikach.5. Omówienie sposobu wykonania pracy na przykładzie kilku gotowych prac i pokazanie uczniom książek Doroty Dziamskiej, które mogą wypożyczyć w szkolnej bibliotece np. „Nacinamy i składamy”, „ Filmowe orgiami”, „Nacinamy kółeczka”. Zachęcenie dzieci do ...