Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
PROWADZĄCA: PAULINA OCHAL
MIEJSCE: PUBLICZNE PRZEDSZKOLE „POD TOPOLĄ” NR 2 W ŚWIDWINIE
GRUPA: 3-LATKI
DATA: 19.09.2017 R.
TEMAT: WIEM JAK WYGLĄDAM! – POZNANIE CZĘŚCI CIAŁA.
Cele ogólne – dziecko:
- uważnie słucha, ogląda i wykonuje polecenia,
- zgodnie współpracuje z innymi,
- nazywa oraz wskazuje podstawowe części twarzy i ciała u siebie tak jak i u innej osoby (głowa, uszy, oczy, nos, usta, szyja, ręce, palec, brzuch, plecy, nogi, stopy),
- wie jak wygląda, zna kolor swoich włosów, oczu i wie czy jego włosy są krótkie czy długie, proste czy kręcone,
- kształtowanie orientacji w schemacie własnego ciała,
- rozumie proste polecenia.
Cele szczegółowe – dziecko:
- wita się z całą grupą,
- pokazuje części ciała,
- nazywa części ciała,
- postępuje zgodnie i poprawnie z prostymi poleceniami.
Formy pracy:
- grupowa,
- indywidualna,
- w parach.
Metody:
- czynna,
- oglądowa,
- słowna.
Środki dydaktyczne:
- piosenka na powitanie,
- karty z częściami ciała,
- piosenka „Głowa, ramiona”,
- tamburyno.
Przebieg zajęć:
Nauczyciel zaprasza wszystkie dzieci do koła i wspólnego powitania się piosenką „Witam Was”.
Następnie ustawiamy się w kole. Wszystkie dzieci naśladują nauczyciela, który pokazuje i nazywa części ciała. Zadaniem dzieci jest pokazywać odpowiednie części ciała i je nazywać tak jak nauczyciel.
Pokazanie części ciała wskazanych przez nauczyciela – nauczyciel wypowiada nazwy części ciała, a zadaniem dzieci jest je wskazać na swoim ciele. Następnie nauczyciel pokazuje obrazki z poszczególnymi częściami ciała, a chętne dziecko nazywa wskazaną cześć ciała i ją pokazuje.
Zabawa ruchowa „Moja ręka”. Na umówiony wcześniej sygnał dzieci biegają po sali, natomiast gdy muzyka ucichnie zadaniem dzieci jest wskazanie odpowiedniej części ciała i jej nazwanie przez chętne dziecko.
Powtarzanie nazw części ciała oraz ich utrwalania.
Zabawa muzyczna do piosenki „Głowa, ramiona” – zadaniem dzieci jest naśladowanie tekstu piosenki i pokazywanie odpowiednich części ciała.
Wszystkie dzieci siadają w kole na dywanie, po czym pokazujemy palce i je liczymy używając poprawnych cyfr.