Dodaj publikację
Autor
Danuta Begierska
Data publikacji
2017-12-05
Średnia ocena
3,00
Pobrań
81

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji dla klasy 6.
 Pobierz (docx, 14,6 KB)

Komentarze

lileduliledu, 2017-12-13, ocena:

Autorka scenariusza powinna przypomnieć sobie, co znaczy (w odniesieniu do utworów literackich) słowo "interpretacja". Może warto też sprawdzić, co kryje się za pojęciem "analiza dzieła literackiego"... Nie zaszkodzi mała powtórka dotycząca zasad interpunkcji. Lipa (wielką literą) w p.4.F) to zapewne "literówka", która każdemu może się przytrafić...

Podgląd treści

Temat: Piękno przyrody we fraszce Jana Kochanowskiego ,,Na lipę’.’

Cele – uczeń umie:

-określić główną myśl utworu,

- redagować reklamę,

- poszukiwać i korzystać z informacji,

- wskazać osobę mówiącą w wierszu oraz odbiorcę,

- wypowiadać się na temat utworu, dobierając odpowiednie cytaty,

- wskazywać środki poetyckie i określić ich rolę,

-dostrzegać piękno otaczającego świata.

Pomoce dydaktyczne:

-podręcznik

- nagranie recytacji fraszki ,,Na lipę’’(YouTube)

Tok lekcji:

1. Odwołanie się do lekcji poprzedniej, przypomnienie kim był J. Kochanowski, w jakiej epoce żył i tworzył.

2.Wysłuchanie recytacji fraszki w wykonaniu aktora(YouTube)

3.Dyskusja uczniów, pierwsze wrażenia po wysłuchaniu.

4.Interpretacja fraszki:

A)Kto jest podmiotem lirycznym?

Uczniowie wskazują odpowiedni cytat wskazujący na to, że podmiotem lirycznym jest lipa.

B)Do kogo skierowana jest wypowiedź?

Uzupełnienie schematu na tablicy:

Nadawca ------ Adresat

C)Co proponuje lipa?

Uczniowie wymieniają kolejne argumenty lipy, zapisując je w zeszycie.

Notatka może mieć formę graficzną drzewa, na którego listkach uczniowie zapiszą kolejne jej wypowiedzi.

Np. obiecuje cień, proponuje odpoczynek, oferuje spokój, ciszę ,kusi śpiewem ptaków i radosnym brzęczeniem pszczół

D)Jak zachowuje się lipa?

Lipa ma cechy człowieka: zachęca ,kusi, przekonuje, argumentuje i zaprasza.

Uczniowie nazywają zastosowany środek- personifikacja(uosobienie)

E)Wyszukiwanie innych środków zastosowanych przez poetę np. epitety, porównanie, metafora.

F) Zwrócenie uwagi uczniów na fakt, że Lipa w Czarnolesie dodatkowo była źródłem natchnienia.

5.Na jakie zmysły oddziaływuje lipa?

-wzrok

-słuch

-węch

-dotyk

(uczniowie podają odpowiednie cytaty z fraszki)

6.Uczniowie przypominają elementy reklamy, zastanawiają się czy słowa lipy mogą przypominać reklamę. Następnie piszą w imieniu lipy reklamę( autoreklama). Odczytanie przykładowych reklam.

7.Podsumowanie lekcji, zwrócenie uwagi na związek treści fraszki z rolą przyrody w naszym życiu.

8.Zadanie domowe

Uczniowie wybierają jedną z propozycji:

,,Czy skorzystasz z zaproszenia lipy? Uzasadnij odpowiedź w kilkuzdaniowej pracy.

Jestem w cieniu pod lipą w Czarnolesie –opis uczuć.