Dodaj publikację
Autor
Małgorzata Chmielowiec
Data publikacji
2017-12-12
Średnia ocena
0,00
Pobrań
64

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zawiera analizę baśni Nowe szaty cesarza.
 Pobierz (doc, 33,0 KB)

Podgląd treści


mgr Małgorzata Chmielowiec
nauczyciel języka polskiego

Scenariusz zajęć

Temat lekcji: Docieramy do sensu baśni: „Nowe szaty cesarza”.

Cele lekcji:
Po lekcji uczeń potrafi:
• Wyróżniać elementy świata przedstawionego: zdarzenia, postacie, narrator.
• Opisywać postać.
• Na podstawie tekstu baśni wyciągać własne wnioski ( analizując zachowanie bohaterów – nazywać cechy charakteru).
• Odróżniać elementy fantastyczne od realistycznych.

Metody:
• Metoda programowa: Ukierunkowana rozmowa, Praca z tekstem
• Metoda aktywizująca: Praca w grupach.

Środki dydaktyczne:
• Tekst baśni Nowe szaty cesarza.

Przebieg zajęć:
1. Zapis tematu. Przygotowanie do lekcji.
2. Praca w grupach; uczniowie systematyzują przygotowanie na lekcję informacje o bohaterach. Opis postaci – króla, dworzan, oszustów. Zapis:
|KRÓL |DWORZANIE |OSZUŚCI |
| | | |

3. Ukierunkowana rozmowa dotycząca prawdopodobieństwa zaistniałej sytuacji. Co spowodowało, że sytuacja taka miała miejsce? ( Na podstawie opisanego zachowania postaci uczniowie nazywają cechy).
Król – próżność, pycha
Dworzanie – nieuczciwość, tchórzostwo
Oszuści – spryt
4. Uczniowie określają które elementy tekstu należą do fantastycznych a które do realistycznych.
5. Ukierunkowana rozmowa dotycząca nieświadomego dziecka, które ukazuje całą prawdę o cesarzu. Zapis wniosku:
„Nowe szaty cesarza” to powieść zawierająca niektóre cechy baśni. Ukazuje ona przykre prawdy o ludziach: są egoistyczni, tchórzliwi, kłamią dla osiągnięcia własnych celów; dla zysku i stanowiska z pychy i próżności. Świat przedstawiony w utworze jest karykaturalny.
6. Zapis pracy domowej:
Wyjaśnij pojęcia: egoista, próżność, pycha, karykatrura.