Dodaj publikację
Autor
Małgorzata Chmielowiec
Data publikacji
2017-12-12
Średnia ocena
0,00
Pobrań
40

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Zajęcia przeznaczone dla klasy 4.
 Pobierz (doc, 34,5 KB)

Podgląd treści


mgr Małgorzata Chmielowiec
nauczyciel języka polskiego

Scenariusz zajęć

Temat lekcji: Gdzie rośnie drzewo genealogiczne?

Cele lekcji:
Po lekcji uczeń potrafi:
• Precyzyjnie określać stopnie pokrewieństwa w rodzinie
• Samodzielnie stworzyć drzewo genealogiczne własnej rodziny

Metody lekcji:
• Metoda programowa: Praca z materiałem ikonograficznym, Metoda pytań i odpowiedzi
• Metoda aktywizująca: Burza mózgów, dyskusja

Środki dydaktyczne:
Plansza przedstawiająca drzewo genealogiczne

Przebieg zajęć:

1. Zapis tematu. Przygotowanie do lekcji.
2. Nawiązanie przez nauczyciela do wcześniejszych lekcji, których tematyką był dom, rodzina, uczucia rodzinne
3. Burza mózgów. Skojarzenia dzieci z wyrazem dom:

4. Analiza planszy przedstawiającej drzewo genealogiczne. Rozmowa z dziećmi dotycząca drzewa genealogicznego – co to jest drzewo genealogiczne?, jak wygląda?, gdzie rośnie?, kogo wpisujemy na takie drzewo?.
5. Określanie stopnia pokrewieństwa w rodzinie, zapis w zeszycie:

Kto tworzy rodzinę?
Babcia - Stryjek / Stryjenka -
Dziadek - Szwagier -
Ciocia - Zięć / Synowa -
Wujek - Teściowie -
Bratanica / Bratanek - Kuzyn / Kuzynka -
Siostrzenica / Siostrzeniec –

6. Prezentacja przyniesionych przez dzieci fotografii, mini wystawa klasowa.
7. Zapis pracy domowej:
Narysuj drzewo genealogiczne swojej rodziny.
-----------------------

DOM