Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Załącznik
L. Niemiec
Scenariusz zajęć
Temat: Radzenie sobie z własną i cudzą agresją.
Cele:
• zapoznanie z pojęciem agresji
• uświadomienie, że agresja jest zjawiskiem narastającym
• poznanie skutków agresji
• poznanie sposobów radzenia sobie z agresją
Metody: praca w grupach, odgrywanie scenek, dyskusja
Materiały pomocnicze: flamastry, arkusze papieru, karteczki samoprzylepne
Czas trwania: 45 minut
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie.
Szybkie przemiany zachodzące w Polsce w ostatnich latach przyczyniają się do brutalizacji życia codziennego. Wiadomości telewizyjne i prasowe pełne są informacji o konfliktach, gwałtach, rabunkach, morderstwach . Mamy wrażenie, że zewsząd otacza nas agresja, przed którą nie ma ucieczki.
2. Tworzenie „Meta planu”.
Nauczyciel dzieli klasę na grupy (każda otrzymuje arkusz papieru z napisanym słowem AGRESJA) i prosi aby uczniowie na karteczkach samoprzylepnych napisali z czym kojarzy im się ten termin.
3. Omówienie z uczniami jak rozumieją pojęcie agresji, a następnie wyjaśnienie jego znaczenia przez nauczyciela.
AGRESJA - celowe wyrządzenie komuś krzywdy lub przykrości. Zwrócenie uwagi na to, że agresja może mieć znaczenie nie tylko fizyczne ale też społeczne i emocjonalne.
Podanie uczniom przykładów form agresji:
- fizycznej - np. bicie, popychanie dręczenie (fizyczne, tortury),
- emocjonalnej - np. wywieranie presji psychicznej, poniżanie, szantaż emocjonalny,
- społecznej - np. presja kolegów, grupy, przymus grupowy,
Wszyscy uczniowie wypowiadają się na temat uczuć związanych z agresją np. złość, bezsilność, zdenerwowanie , strach
– jak człowiek czuje się w „agresji”,
– o czym myśli co chciałby zrobić.
4. Odgrywanie scenek.
Nauczyciel proponuje uczniom aby według własnego pomysłu (w takich samych grupach jak przy tworzeniu „Meta planu”) odegrali scenki przekazujące zachowania agresywne, podkreśla też, że w tym ćwiczeniu należy zamienić się rolami tzn. osoba która jest agresorem, powinna wczuć się w rolę ofiary i na odwrót ( w razie gdyby uczniowie mieli problemy nauczyciel może zasugerować temat).
5. Na zakończenie zajęć podaje także kilka propozycji, które uczniowie mogą przemyśleć by nastawić się pozytywnie do siebie i swojego życia. Dzięki nim unikną agresji, a jeśli konsekwentnie popracują nad sobą, to pozbędą się jej.
– Mów często czarodziejskie słowa: „dziękuję”, „proszę”, „przepraszam”;
– Popełniając błąd, nie wstydź się powiedzieć: „pomyliłem(am) się”;
– Bądź odważna(y) w każdej sytuacji, nawet jeśli nie leży to w twojej naturze;
– Bądź odpowiedzialna(y) za wszystko co mówisz i za to co robisz;
– Przestań mieć pretensje do innych, bo przykleją się do Ciebie narzekacze, a odsuną się ludzie pogodni i radośni;
– Unikaj ludzi, którym się nic nie podoba i którzy nie mają ciekawych zainteresowań;
– Nie używaj narkotyków, unikaj nałogów i ludzi, którzy uzależnili się od nich;
– „Śmiech to zdrowie”, a ...