Dodaj publikację
Autor
Joanna Gołębiewska
Data publikacji
2018-01-03
Średnia ocena
5,00
Pobrań
138

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć dla kl. I. Edukacja polonistyczna - wprowadzenie literki "j". Edukacja matematyczna - cyfra "8". Załączniki - karty pracy, ćwiczenia.
 Pobierz (docx, 21,1 KB)

Podgląd treści

Temat dnia: Literowe opowieści – j jak jajko

Zapis w dzienniku

Słuchanie i improwizowanie w małej formie teatralnej treści wiersza Jana Brzechwy „Jajko”

Analiza i synteza słuchowa wyrazów

Wprowadzenie liter j, J na podstawie wyrazu podstawowego jajko

Podział wyrazów na sylaby

Czytanie zdań z poznanymi literami

Nauka pisania liter j, J

Grupowanie patyczków w zbiory – ćwiczenia praktyczne

Porównywanie liczb

Ćwiczenia na dodawanie do 8– gra „Ściganka”

Poznanie wartości odżywczych jajek i zastosowanie zasad higieny podczas ich przygotowywania

Przygotowanie naturalnych farb i pigmentu oraz namalowanie nimi obrazka

Nauka fragmentu piosenki „Niesforne literki”

Zabawa ruchowa „Bieg z jajkiem na łyżce”.

MATERIAŁY I POMOCE: zegar z dzwonkiem, kukiełki (kura i jajko), parawan teatralny, nagranie tekstu wiersza Jana Brzechwy „Jajko”, niebieskie i czerwone kwadraciki dla każdego U., dwie literki j dla każdego U., duże arkusze papieru, zdjęcia jaj kurzych, strusich i przepiórczych, dwie łyżki stołowe, 3 jajka na twardo lub drewniane, patyczki dla każdego U., 3 patyczki do szaszłyków dla każdego U., plastelina, tyle szarf w dwóch kolorach (np. czerwonym i niebieskim), aby połowa dzieci z klasy miała szarfy czerwone, a połowa – szarfy niebieskie, 2 pionki i 2 kostki do gry dla każdej pary U., tabliczki z liczbami: 1,2,3,4,5,6,7,8, kolorowa kreda, pojemniki, łyżka, małe łyżeczki, woda, surowe jajka (ok. 10–15 w zależności od liczebności klasy), kamienie/tłuczek do ziemniaków, KN

CELE LEKCJI:

Uczeń:

– potrafi rozpoznać litery j, J i je zapisać

– grupuje elementy w zbiorach

– porównuje liczby

– potrafi wymienić składniki odżywcze znajdujące się w jajku

– wie, w jaki sposób dawniej artyści przygotowywali farby i pigment

Przebieg zajęć:

1. Zabawa słowna z rymowanką.

N. recytuje rymowankę. U. próbują się jej nauczyć na pamięć.

W pokoiczku na stoliczku stało mleczko i jajeczko.

Przyszedł kotek, wypił mleczko, a ogonkiem stłukł jajeczko.

Przyszła mama, kotka zbiła, a skorupki wyrzuciła.

Przyszedł tata, kotka schował, a mamusię pocałował.

2. Zabawa sprawnościowa „Wybuchowe jajko”.

U. siedzą w kręgu. N. wręcza dowolnemu U. jajko na twardo. U. przekazuje jajko kolejnej osobie zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Wszyscy U. postępują tak samo. Kiedy N. wręcza jajo pierwszemu zawodnikowi, nastawia zegar np. na 30 sekund. Kiedy zadzwoni dzwonek zegara, osoba, która trzyma jajko w dłoni, odpada z zabawy, a zabawa toczy się dalej. U. przekazują sobie jajko z ręki do ręki do następnego dzwonka. Zabawę powtarzamy kilka razy.

3. Słuchanie wiersza Jana Brzechwy „Jajko”.

N. ustawia parawan teatralny. Włącza nagranie wiersza Jana Brzechwy „Jajko” (nagranie

znajduje się ...