Dodaj publikację
Autor
Patrycja Bałdys
Data publikacji
2018-01-27
Średnia ocena
0,00
Pobrań
23

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć sprawdzający poziom umiejętności dzieci 6-letnich w zakresie umiejętności czytania i pisania.
 Pobierz (docx, 16,4 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć

Data: 13.12.2017r.

Grupa wiekowa: 6-latki

Prowadząca: mgr Patrycja Bałdys

Temat kompleksowy: Niedługo Święta

Temat dnia: Pomocnicy Mikołaja – zabawy językowe.

Zagadnienia programowe z podstawy programowej:

IV. Poznawczy obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki w szkole:

2) rozróżnia głoski na początku i końcu w wybranych prostych fonetycznie słowach;

4) rozpoznaje litery, którymi jest zainteresowane na skutek zabawy i spontanicznych odkryć, odczytuje krótkie wyrazy utworzone z poznanych liter w formie napisów drukowanych dotyczące treści znajdujących zastosowanie w codziennej aktywności;

8) wykonuje własne eksperymenty graficzne farbą, kredką, ołówkiem, mazakiem itp., tworzy proste i złożone znaki, nadając im znaczenie, odkrywa w nich fragmenty wybranych liter, cyfr, kreśli wybrane litery i cyfry na gładkiej kartce papieru, wyjaśnia sposób powstania wykreślonych, narysowanych lub zapisanych kształtów, przetwarza obraz ruchowy na graficzny i odwrotnie, samodzielnie planuje ruch przed zapisaniem, np. znaku graficznego, litery i innych w przestrzeni sieci kwadratowej lub liniatury, określa kierunki i miejsca na kartce papieru;

Zagadnienia programowe z programu „Nasze Przedszkole” MAC EDUKACJA:

Aktywność językowa:

Uczymy się czytać:

Rozwijanie słuchu fonematycznego:

- wymawianie samogłosek, a potem wymawianie za nauczycielem spółgłosek

- słuchanie zdań, wyodrębnianie w nich słów; liczenie słów w zdaniach;

- wyodrębnianie w słowach sylab, określanie ich kolejności; dzielenie słów na sylaby; liczenie sylab w słowach;

- wyodrębnianie w słowach głosek: w wygłosie, nagłosie, śródgłosie

Elementarna nauka czytania:

- rozpoznawanie liter drukowanych – małych i wielkich

- czytanie wyrazów o prostej budowie fonetycznej

Przygotowujemy się do pisania:

Naturalne kontakty ze słowem pisanym:

- odróżnianie druku od pisma odręcznego

Rozwijanie dyspozycji psychofizycznych niezbędnych do nabycia umiejętności pisania:

- rozwijanie koordynacji ruchowej (głownie skoordynowanej współpracy ruchów ramienia, przedramienia, nadgarstka i palców)

- rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej, np. powtarzanie ruchów innej osoby w czasie zabawy

Cele ogólne:

- Stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu mowy, myślenia i doskonaleniu sprawności umysłowych

- Wyrabianie gotowości do czytania i pisania

Cele operacyjne. Dziecko potrafi:

- uważnie słuchać nauczyciela

- wyróżnić słowa w zdaniu

- dokonać analizy i syntezy słuchowej wyrazów (sylaby i głoski)

- odpowiednio reagować ruchem na słyszaną muzykę i polecenia nauczyciela

- odczytać prosty wyraz

- rysować poznane wzory literopodobne

Metoda: czynna, słowna, oglądowa

Formy: praca z całą grupą, indywidualna

Literatura:

Program edukacji przedszkolnej „Nasze Przedszkole”, M. Kwaśniewskiej i W. Żaby-Żabińskiej, wyd. MAC EDUKACJA

Przebieg:

L.p.

Sytuacje edukacyjne

Aktywności

Środki dydaktyczne

1.

Pomoc dla Świętego Mikołaja – odczytanie listu, który zaprasza dzieci do wspólnej zabawy w rozwiązywaniu zadań językowych.

Społeczna

List

2.

Wyodrębnienie wyrazów w wysłuchanych zdaniach.

- Dzieci słuchają zdania. Po każdym usłyszanym słowie układają pasek papieru; liczą słowa w zdaniu.

Idą Święta.

Będziemy ...